Irina Pruidze Irina Pruidze
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289138
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281549
  • room (Tbilisi)
  • C-416
  • room (Kutaisi)
  • C-107-108
  • Date of birth
  • 15-10-1976

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

  • Member of the Parliament
  • Election block: Georgian Dream-Democratic Georgia
  • Election form: by Party List

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State Medical University, Medical Faculty
  • Speciality
  • Doctor of General Medicine
  • Educational institutions
  • Tbilisi Institute of Political Sciences and Human Studies and Social Sciences
  • Speciality
  • Medical psychology

Working experience

  • Strategic Development and Fundraising Manager, Georgian Organisation of the Scout Movement (2015)
  • Georgian Organization of The Scout Movement, Consultant (2015 - 2016)
  • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Lecturer (2014 - )
  • Business Training Centre “Be Mark”, Trainer (2013 - 2016)
  • “Small Business Development Project at WREP” – Project Manager, Georgian Organisation of the Scout Movement (2012 - 2015)
  • “Youth Capacity Building Project” - Project Manager, Georgian Organisation of the Scout Movement (2010 - 2012)
  • Community Investment Programme (CIP2), Project Manager, Georgian Organisation of the Scout Movement (2006 - 2009)
  • Invited Specialist, Tbilisi City Council (2004 - 2006)
  • Service Civil International, Project Manager (2002 - 2003)
  • Marketing Manager, Pharmaceutical Company “GETA Ltd.” (2001 - 2002)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 )

Committee

  • arrow
    Foreign Relations Committee - Member of the Committee (22-09-2017 )
  • arrow
    Committee On European Integration - First Deputy Chairperson of the Commitee (21-11-2016 )
  • arrow
    Committee On European Integration - Member of the Committee (18-11-2016 - 21-11-2016)

Commission

  • arrow
    Temporary Commission on Territorial Integrity Issues - Member of the Commission (01-03-2017 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Brazil - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of South Africa - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Korea - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Mexican States - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of the Netherlands - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Norway - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Peru - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Portugal - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Chile - Member of Friendship Group (10-03-2017 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )
  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )
  • arrow
    EuroNest Parliamentary Assembly, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )

Parliamentary Council

  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open Government - Chairperson of the Council (25-05-2018 )
  • arrow
    Parliamentary Standing Council of Open and Transparent Government - Chairperson of the Council (16-01-2017 - 25-05-2018)
  • arrow
    Gender Equality Council of Parliament of Georgia - Member of the Council (06-01-2017 )