George Mosidze George Mosidze
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289240
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281278
  • room (Tbilisi)
  • C-413
  • room (Kutaisi)
  • C-230
  • Date of birth
  • 05-05-1972

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

Bureau of Majoritarian MP

  • Address
  • Varketili 3, 2nd micro district, building 30, Tbilisi
  • Bureau Phone Number
  • 2270204
  • Reception Days
  • By appointment

Education

  • Educational institutions
  • Tbilisi State Medical University
  • Speciality
  • Medicine

Working experience

  • Producing Company "GameTV" LLC, TV Project "What? Where? When?", host and author (2007 - 2016)
  • Tbilisi City Assembly, "Faction "New Rights", Chair (2004 - 2006)
  • Political Union "New Rights", Youth Branch, Chair (2002 - 2004)
  • Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Foreign-Political Information and Public Relations Department, First Secretary (2000 - 2001)
  • State Chancellery of Georgia, Culture, Education, Science and Youth Issues Office, Reviewer (1997 - 2000)
  • Republican Center for Infectious Diseases, Intern (1995 - 1996)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 )

Committee

  • arrow
    Committee On European Integration - Member of the Committee (18-11-2016 )
  • arrow
    Sports And Youth Issues Committee - Member of the Committee (18-11-2016 )

Commission

  • arrow
    Temporary Commission on Territorial Integrity Issues - Secretary of the Commission (10-03-2017 )
  • arrow
    Temporary Commission on Territorial Integrity Issues - Member of the Commission (01-03-2017 - 10-03-2017)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Azerbaijan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Argentina - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Denmark - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of El Salvador - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Turkmenistan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Jamaica - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Islamic Republic of Iran - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ireland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cyprus - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Costa Rica - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lithuania - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Federation of Malaysia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Moldova - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of the Netherlands - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Finland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Romania - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Sweden - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Czech Republic - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of China - Member of Friendship Group (10-03-2017 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    GUAM Organization for Democracy and Economic Development Parliamentary Assembly (GUAM PA), Main Staff - Head of the Parliamentary Delegation (15-12-2017 )
  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )
  • arrow
    EuroNest Parliamentary Assembly, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )

other

  • arrow
    The Parliamentary Assembly of the Parliaments of Georgia, Moldova and Ukraine - Member of the delegation (21-09-2018 )