Irakli Mezurnishvili Irakli Mezurnishvili
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289224
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281256
  • room (Tbilisi)
  • C-325
  • room (Kutaisi)
  • C-214
  • Date of birth
  • 02-08-1985

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

Bureau of Majoritarian MP

  • Address
  • 37 M. Kostava st, Kaspi
  • Bureau Phone Number
  • 371222033
  • Reception Days
  • By appointment

Education

  • Educational institutions
  • Moscow International Relations State Institute
  • Speciality
  • Educational institutions
  • Moscow International Relations State Institute
  • Speciality

Working experience

  • Tbilisi State University, Guest lecturer (2015 - )
  • Department of Finance, senior research officer (2010 - 2013)

Academic Degree

  • Academic Degree
  • Candidate of Economic Sciences

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 )

Committee

  • arrow
    Diaspora And Caucasus Issues Committee - Deputy Chairman of the Committee (21-11-2016 )
  • arrow
    Foreign Relations Committee - Member of the Committee (18-11-2016 )
  • arrow
    Diaspora And Caucasus Issues Committee - Member of the Committee (18-11-2016 - 21-11-2016)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Austria - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Federation of Malaysia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of the Netherlands - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Sweden - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Swiss Confederation - Member of Friendship Group (10-03-2017 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    Inter-Parliamentary Union (IPU), Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )