Irakli Khakhubia Irakli Khakhubia
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289220
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281230
  • room (Tbilisi)
  • C-304
  • room (Kutaisi)
  • C-149
  • Date of birth
  • 15-05-1971

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

Bureau of Majoritarian MP

  • Address
  • 12 David Aghmashenebeli st, Poti
  • Bureau Phone Number
  • 493222122
  • Reception Days
  • By appointment

Education

  • Educational institutions
  • Georgian Technical University
  • Speciality
  • Motor Cars and Motor Car Manufacturing
  • Educational institutions
  • Tbilisi Business and Marketing Higher School-Institute
  • Speciality
  • International Economic Relations

Working experience

  • Founder of "Geonati" Ltd. (2012 - )
  • Founder of "Iceberg-2" Ltd. (2010 - )
  • Chief Operative Officer of Guchio Division, Samegrelo-Zemo Svaneti Police Investigation Department of the Ministry of Finance (2005 - 2005)
  • Operative Officer of the 6th Devision (Samegrelo, Guria) of the Financial Police Department of the Ministry of Finance (2005 - 2005)
  • Chief Operative Officer of the 8th Devision (Poti, Guria) of the Financial Police Department of the Ministry of Finance (2004 - 2005)
  • Chief Operative Officer of the Tax Department of the Western Division of the Operative service at the Ministry of Finance of Georgia (2004 - 2004)
  • Operative Officer of the Tax Department of the Western Division of the Operative service at the Ministry of Finance of Georgia (2003 - 2004)
  • Deputy Head of the 3rd Department of the Division of Combat against Offenses of the Ministry of Tax Revenue (2003 - 2003)
  • Head of the 3rd Department of the Division of Combat against Offenses of the Ministry of Tax Revenue (2002 - 2003)
  • Ministry of Tax Revenue (2000 - 2002)
  • JSC Poti Petroleum Products , Director in the Commercial field (1997 - 1999)
  • JSC Poti Petroleum Products , Lab worker (1996 - 1997)
  • Head of Marketing Department of "Bess" Ltd. (1994 - 1995)
  • Assistant welder of the repairing-building division of the Local Industry Ministry, 3rd Class Welder (1988 - 1989)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream - Strong Economics" - Deputy Chairman of the Faction (27-12-2017 )
  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 - 26-12-2017)

Committee

  • arrow
    Environmental Protection And Natural Recources Committee - Member of the Committee (18-11-2016 )
  • arrow
    Sector Economy And Economic Policy Committee - Member of the Committee (18-11-2016 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of New Zealand - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Belarus - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Belgium - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Bulgaria - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Guatemala - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Denmark - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Democratic Republic of Ethiopia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of El Salvador - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Turkey - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Turkmenistan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Hashemite Kingdom of Jordan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Islamic Republic of Iran - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Greece - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of South Africa - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of France - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Italy - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cyprus - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Colombia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Ukraine - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Federation of Malaysia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Uruguay - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Finland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Norway - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Paraguay - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kazakhstan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Poland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Portugal - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Sweden - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Czech Republic - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Chile - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of China - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Honduras - Member of Friendship Group (10-03-2017 )