Otari Danelia Otari Danelia
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289018
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281140
  • room (Tbilisi)
  • C-329
  • room (Kutaisi)
  • C-007
  • Date of birth
  • 21-09-1979

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

Bureau of Majoritarian MP

  • Address
  • 10 Freedom st, Martvili; 1 Ucha Kacharava st, Abasha
  • Bureau Phone Number
  • Martvili - 557444007; Abasha - 551355003
  • Reception Days
  • By appointment

Education

  • Educational institutions
  • Diplomatic Academy of Georgia, Faculty of International Relations
  • Speciality
  • International Relations Diplomacy
  • Educational institutions
  • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
  • Speciality
  • Jurisprudence

Working experience

  • Minister of Agriculture of Georgia (2014 - 2016)
  • Ministry of Agriculture of Georgia, First Deputy Minister (2014)
  • LEPL Service Agency, Ministry of Internal Affairs, Director (2014)
  • Ministry of Internal Affairs of Georgia, Finance Department, Deputy-Head (2013 - 2014)
  • “DETI” LLC, Chief Executive Officer (2011 - 2013)
  • JSC “Silknet”, Monitoring and Standardization manager, Member of the Board of Directors (2011 - 2013)
  • JSC “Bank Republic”, Project and Business Analysis Department, Head (2009 - 2011)
  • JSC “Bank Republic”, project manager, counsel (2008 - 2009)
  • UN, Regional Representative (2004 - 2007)
  • UN Observation Mission EDP, Assistant (2001 - 2004)
  • „Northrop Grumman“, Assistant to Project Manager (1999 - 2000)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream - Strong Economics" - Member of the Faction (27-12-2017 )
  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 - 26-12-2017)

Committee

  • arrow
    Environmental Protection And Natural Recources Committee - Member of the Committee (25-01-2018 )
  • arrow
    Environmental Protection And Natural Recources Committee - Member of the Committee (18-11-2016 - 25-01-2018)
  • arrow
    Agrarian Issues Committee - Chairman of the Committee (18-11-2016 )

Commission

  • arrow
    Member of the Commission (19-03-2018 )

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of South Africa - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of China - Chief of Friendship Group (10-03-2017 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    EU-Georgia Parliamentary Association Committee, Main Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )
  • arrow
    Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Main Staff - Head of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )