Irakli Beraia Irakli Beraia
  • ☎ (Kutaisi)
  • (+99532)2289126
  • ☎ (Tbilisi)
  • (+99532)2281208
  • room (Tbilisi)
  • C-535
  • room (Kutaisi)
  • C-211
  • Date of birth
  • 26-10-1978

9th Term of the Parliament of Georgia (18-11-2016 )

Bureau of Majoritarian MP

  • Address
  • 227 Shota Rustaveli st, Senaki
  • Bureau Phone Number
  • 413275011
  • Reception Days
  • By appointment

Education

  • Educational institutions
  • Diplomatic Academy of Georgia
  • Speciality
  • International Relations – Foreign Political Diplomacy
  • Educational institutions
  • Westminster University
  • Speciality
  • Master of Arts

Working experience

  • State Security Service, Informational-Analytical Department, Director (2015 - 2016)
  • Ministry of Internal Affairs, Reforms and Development Department, Director (2012 - 2015)
  • “Georgian Dream”, Samegrelo-Zemo Svaneti Coordinator (2012 - 2012)
  • Ministry of Economic Development, National Investment Agency, Director (2007 - 2007)
  • “Specteknikaresursi” LLC, Deputy Director General (2007 - 2008)
  • Parliament of Georgia, Contracted Specialist (2004 - 2004)
  • “Ksilotrans” LLC, Forest and Raw Material Department, Director (2002 - 2004)
  • “Ksilotrans” LLC, Assistant to Director General (2002 - 2002)
  • International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, Georgia Delegation, Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Coordinator (2001 - 2001)
  • Red Cross Society of Georgia, West Georgia Coordinator (1999 - 2001)

Faction

  • arrow
    Faction "The Georgian Dream" - Member of the Faction (18-11-2016 )

Committee

  • arrow
    Defence And Security Committee - First Deputy Chairman of the Commitee (19-11-2016 )
  • arrow
    Defence And Security Committee - Member of the Committee (18-11-2016 - 19-11-2016)

Commission

  • arrow
    Steering Commission on NATO PA Spring Session (May 26-19, 2017) - Member of the Commission (01-03-2017 - 29-05-2017)

Parliamentary Group

  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Commonwealth of Australia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United States of America - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of New Zealand - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Federal Republic of Germany - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Kingdom of the Great Britain and the North Ireland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Dominican Republic - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Spain - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Estonia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Japan - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of India - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of South Africa - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the State of Israel - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Canada - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Costa Rica - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Cuba - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Hungary - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Latvia - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Lithuania - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the United Mexican States - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Montenegro - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of the Netherlands - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Finland - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Kuwait - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Kingdom of Norway - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Panama - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Peru - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of the Republic of Portugal - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of Sweden - Member of Friendship Group (10-03-2017 )
  • arrow
    The Friendship Group with the Parliament of China - Member of Friendship Group (10-03-2017 )

Parliamentary Delegation

  • arrow
    OSCE Parliamentary Assembly, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )
  • arrow
    NATO Parliamentary Assembly, Reserve Staff - Member of the Parliamentary Delegation (29-12-2016 )