ვახტანგ ხმალაძე ვახტანგ ხმალაძე
  • დაბადების თარიღი
  • 21-01-1947

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • დიდუბე

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ფიზიკა

სამუშაო გამოცდილება

  • ა(ა)იპ საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუტი - საბჭოს წევრი, დეპარტამენტის დირექტორი (2011 - 2012)
  • "გარეროს განვითარების პროგრამა" - საერთაშორისო ექსპერტი (2011 - 2011)
  • "გაეროს განვითარების პროგრამა" - სამუშაო ჯგუფის წევრი (2011 - 2011)
  • ფონდი "ღია საზოგადოება საქართველო" - კოორდინატორი (2010 - 2011)
  • "გაეროს განვითარების ფონდი" - საერთაშორისო კონსულტანტი (2010 - 2010)
  • თბილისის ეკონომიკისა და სამართლის აკადემია - ასოცირებული პროფესორი (2006 - 2008)
  • კავკასიის უნივერსიტეტი, სამართლის სკოლა - ასოცირებული პროფესორი (2006 - 2007)
  • ა(ა)იპ "მენაშენთა ასოციაცია", პრეზიდენტი (2005 - 2007)
  • სს "დელფი", სს "ბაგები-2002" - მრჩეველი იურიდიულ საკითხებში (2004 - 2005)
  • შპს "თბილისის საარბიტრაჟო პალატა" - პარტნიორი, კოლეგიის თავმჯდომარე (2000 - 2012)
  • ფონდი "ღია საზოგადოება საქართველო" - აღმასრულებელი საბჭოს წევრი (1998 - 1999)
  • სს "კომპლექსი" გენერალური დირექტორი (1997 - 1998)
  • იურისტი, შპს "სახელმწიფო მარეგულირებელი საბჭო" (1996 - 1999)
  • თავმჯდომარის მოადგილე, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია (1991 - 1996)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბირთვული ფიზიკის ლაბორატორიის მეცნიერ მუშაკი (1973 - 1993)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მეცნიერ თამამშრომელი (1973 - 1973)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფიზიკა-მათემატიკურ მეცნიერებათა კანდიდატი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „რესპუბლიკელები“ - ფრაქციის წევრი (09-04-2016 - 18-11-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები“ - ფრაქციის წევრი (21-10-2012 - 09-04-2016)
  • arrow
    ფრაქცია "მრეწველები" - ფრაქციის წევრი (19-11-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „მრეწველები“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 19-11-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (21-10-2012 - 18-11-2016)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (25-10-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა, კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 25-10-2000)

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (18-09-2015 - 18-11-2016)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (27-12-2013 - 29-02-2016)
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის (№07-3/106, 13.06.2013), „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისა (№07-3/107, 13.06.2013) და „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის (№07-3/108, 13.06.2013) გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (26-06-2013 - 26-07-2013)
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (28-12-2012 - 28-01-2013)
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (17-12-2012 - 17-01-2013)
  • arrow
    საარჩევნო დარღვევების მიზეზების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ - კომისიის წევრი (04-07-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის ხმის დამთვლელი დროებითი კომისიის არჩევის შესახებ - კომისიის წევრი (09-11-2001 - 10-11-2001)
  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 27-09-2002)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    პოლონეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ესპანეთის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ხორვატიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ესტონეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ლიტვის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ბელგიის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    უკრაინის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    იტალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ყირგიზეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 05-02-2015)
  • arrow
    საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 18-01-2013)
  • arrow
    ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ევროკავშირი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭო - საბჭოს წევრი (23-10-2012 - 18-11-2016)

სხვა

  • arrow
    საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფი - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (26-12-2013 - 26-03-2014)
  • arrow
    საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფი - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (07-03-2013 - 01-09-2013)
  • arrow
    საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (03-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის არჩევნების შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (27-01-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საკონსტიტუციო, იურიდიულ საკითხთა და კანონიერების კომიტეტის აპარატი - ექსპერტ-კონსულტანტი (15-02-1996 - 28-02-1997)