ზურაბ აბაშიძე ზურაბ აბაშიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 03-05-1973

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 19-02-2015)

  • პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • სამგორი

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • საერთაშორისო სამართალი

სამუშაო გამოცდილება

  • თბილისის საკრებულო, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე (2010 - 2012)
  • საქართველოს კონტროლის პალატა, გენერალური ინსპექციის უფროსი (2007 - 2008)
  • აფხაზეთის მინისტრი საგანგებო დავალებათა საკითხებში (2006 - 2007)
  • აფხაზეთის მთავრობა, მთავრობის აპარატის უფროსი (2006)
  • აფხაზეთის ფინანსთა სამინისტრო, მინისტრის მოადგილე. (2005 - 2006)
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, გენერალური ინსპექციის უფროსი (2004 - 2005)
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, მინისტრის მოადგილე (2004)
  • საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრი,შემდეგ მდივანი (2000 - 2004)
  • საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭო, რეფერენტი (1998 - 2000)
  • საქართველოს სახელმწიფო კანცელარია,იურიდიული განყოფილება, მთავარი სპეციალისტი, შემდეგ სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე.კანცელარიის უფროსის თანაშემწე (1996 - 1998)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თავისუფალი დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (07-11-2014 - 18-11-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება - თავისუფალი დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (21-10-2012 - 07-11-2014)

კომიტეტი

  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (11-12-2014 - 18-11-2016)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (15-11-2012 - 07-11-2014)
  • arrow
    ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 19-12-2012)

კომისია

  • arrow
    სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2014 წლის ფინანსური აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (01-03-2015 - 01-08-2015)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (27-12-2013 - 29-02-2016)
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის (№07-3/106, 13.06.2013), „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისა (№07-3/107, 13.06.2013) და „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის (№07-3/108, 13.06.2013) გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (26-06-2013 - 26-07-2013)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ხორვატიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    კვიპროსის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დომინიკის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (06-03-2013 - 18-11-2016)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 04-03-2015)
  • arrow
    ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 04-03-2015)
  • arrow
    ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 05-02-2015)
  • arrow
    დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაცია (სუამი), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (21-11-2012 - 18-11-2016)

სხვა

  • arrow
    ნდობის ჯგუფი - ნდობის ჯგუფის წევრი (26-12-2014 - 18-11-2016)