დემურ ბაშელეიშვილი დემურ ბაშელეიშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 06-01-1943

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
  • სპეციალობა
  • ფერწერა, გრაფიკა, ჟურნალისტიკა

სამუშაო გამოცდილება

  • ევროპის მეცნიერების ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა დეპარტამენტის თავმჯდომარე (2008 - 2011)
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორთა აკადემიური თანამდებობების მიმნიჭებელი საუნივერსიტეტო კომისიის წევრი (2006 - )
  • საქართველოს მხატვართა ფედერაციისა და თბილისის მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე (2003 - )
  • საქართველოს დარგობრივ მეცნიერებათა აკადემიების პრეზიდენტთა საბჭოს თავმჯდომარე (2000 - )
  • საქართველოს ჰუმანიტარულ და სახელოვნებო მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი (1995 - )
  • საქართველოს ინტელექტუალთა ლიგის გენერალური მდივანი (1995 - 2000)
  • დამასკოს (სირია) საერთაშორისო გამოფენის საქართველოს ექსპოზიციის დირექტორი (1994 - 1995)
  • საქართველოს სახელოვნებო აკადემიის რექტორი (1992 - 2003)
  • საქართველოს კულტურიზმის ფედერაციის დამფუძნებელი (1992 - )
  • გაზეთ "პეგასის" დამაარსებელი და მთავარი რედაქტორი (1990 - 2000)
  • კულტურის საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი (1989 - )
  • საქართველოს კულტურის ასოციაციის თავმჯდომარე (1987 - 1989)
  • ჟურნალ "პარტიული სიტყვის" განყოფილების გამგე (1981 - 1987)
  • გაზეთ "სოფლის ცხოვრების" განყოფილების გამგე (1976 - 1981)
  • სამეცნიერო-კვლევითი პროგრამით მუშაობდა ავსტრიაში, გერმანიაში, პოლონეთში, ჩეხოსლოვაკიაში, რუსეთსა და ბელორუსში (1975 - 1981)
  • გაზეთ "მოლოდიოჟ გრუზიის" კორესპონდენტი (1973 - 1975)
  • სტაჟირება ჟურნალისტიკის სპეციალობით (1968 - 1973)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • სახვითი ხელოვნების პროფესორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • საქართველოს ჰუმანიტარულ და სახელოვნებო მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ღირსების ორდენი (13-01-2000)

დამატებითი ინფორმაცია

დამატებითი ინფორმაცია: მიენიჭა პროფესორის სამეცნიერო-პედაგოგიური წოდება (1992), არჩეულია საქართველოს ჰუმანიტარულ და სახელოვნებო მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსად (1994). არის 400-ზე მეტი ფერწერული და გრაფიკული ნაწარმოების ავტორი, რომელთა დიდი ნაწილი ინახება მსოფლიოს 20-მდე ქვეყნის გალერეებში, მუზეუმებსა და კერძო კოლექციებში; მონუმენტური ნამუშევრები საქართველოს, ევროპისა და აზიის მრავალ ქალაქშია. იგი 70 სამეცნიერო ნაშრომის, 10 გამოგონების, 500-ზე მეტი პუბლიკაციისა და ნარკვევის, პოეტური და პროზაული წიგნების ავტორი და 12 სამეცნიერო გამოკვლევის რედაქტორია. მისი ხელმძღვანელობით მომზადდა 56 სადიპლომო ნაშრომი. ხუთჯერ მიენიჭა პირველი პრემიის ლაურეატის და ორჯერ-წლის საუკეთესო მხატვრის საპატიო წოდებები. არის საქართველოს დამსახურებული მხატვარი. დაჯილდოებულია „ღირსების ორდენით“ (2000), მედლით „მშვიდობიანი კავკასიისთვის" (2003) და წმინდა სპირიდონ ტრიმიფუნტელის ბიზანტიური ხატით (2009). კვლევებით დაადგინა და ბრესტის ციხე-სიმაგრეში მემორიალით უკვდავყო დაღუპულ თანამემამულეთა სახელები (1977)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება - მრეწველები“ - ფრაქციის წევრი (17-05-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება“ - ფრაქციის წევრი (21-10-2012 - 17-05-2013)

კომიტეტი

  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (13-06-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (22-10-2012 - 18-11-2016)

კომისია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (30-07-2013 - 18-11-2016)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    იტალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ავსტრიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    საფრანგეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)