ტარიელი ლონდარიძე ტარიელი ლონდარიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 20-10-1968

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - „მეტი სარგებელი ხალხს“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ასპინძა

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • დონეცკის საინჟინრო და კავშირგაბმულობის უმაღლესი სამხედრო-პოლიტიკური სასწავლებელი
  • სპეციალობა
  • სამხედრო-პოლიტიკური
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თურქეთის შეიარაღებული ძალების ომის კოლეჯი
  • სპეციალობა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მრჩეველთა საბჭო, საბჭოს წევრი (მინისტრის მრჩეველი) (2012 - 2012)
  • თავდაცვის ეროვნული აკადემიის მეთაურის მოადგილე (2010 - 2012)
  • ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის უფროსის პირველი მოადგილე (2009 - 2010)
  • შეიარაღებული ძალების J-1 პ/შ დეპარტამენტის უფროსი (2008 - 2009)
  • თავდაცვის ეროვნული აკადემიის უფროსი (რექტორი) (2006 - 2008)
  • თავდაცვის ეროვნული აკადემიის რექტორატი, პრორექტორი სამეთაურო-ადმინისტრაციული მუშაობის დარგში (2005 - 2006)
  • თავდაცვის ეროვნული აკადემიის რექტორატი, პირველი პრორექტორი - სამხედრო სასწავლებლის უფროსი (2004 - 2005)
  • თავდაცვის ეროვნული აკადემიის შტაბის უფროსი (2003 - 2004)
  • მე-11 მექანიზირებული ბრიგადის შტაბის უფროსი (2001 - 2003)
  • თურქეთის შეიარაღებული ძალების ომის კოლეჯი (სასწავლო მივლინება) (1999 - 2001)
  • 22-ე მექანიზირებული ბრიგადის შტაბის ოპერატიული განყოფილების ოფიცერი, ქვეგანყოფილების უფროსი, სატანკო ბატალიონის მეთაური, მოტომსროლელი ბრიგადის მეთაურის მოადგილე (1993 - 1999)
  • საბჭოთა შეიარაღებული ძალების ასეულის მეთაურის მოადგილე (1990 - 1992)

საპატიო წოდება

  • ქაქუცა ჩოლოყაშვილის მედალი (01-01-2010)
  • სამშობლოს ერთგულებისა და თავდადების I ხარისხის „ოქროს სამკერდე ნიშანი“ (01-01-2002)
  • შეიარაღებული სამხედრო ძალების უმწიკვლო სამსახურის II ხარისხის მედალი (01-01-2008)
  • შეიარაღებული სამხედრო ძალების უმწიკვლო სამსახურის I ხარისხის მედალი (01-01-2009)
  • სამშობლოსათვის თავდადებულის მედალი (01-01-2009)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - რეგიონები“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (21-10-2012 - 18-11-2016)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (10-07-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 28-03-2013)
  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 18-11-2016)

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (17-12-2012 - 17-01-2013)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    მალაიზიის ფედერაციის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (01-05-2015 - 18-11-2016)
  • arrow
    ბოლივიის მრავალეროვნული სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (30-11-2014 - 18-11-2016)
  • arrow
    ელ-სალვადორის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (30-11-2014 - 18-11-2016)
  • arrow
    ჩილეს რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (30-11-2014 - 18-11-2016)
  • arrow
    უკრაინის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ამერიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    დომინიკის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (04-03-2016 - 18-11-2016)
  • arrow
    სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო ინიციატივა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (04-03-2016 - 18-11-2016)
  • arrow
    ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (29-04-2015 - 18-11-2016)
  • arrow
    ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 29-04-2015)
  • arrow
    მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 18-11-2016)

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტისა და აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების უმაღლესი საბჭოების საკანონმდებლო პროცესების ერთობლივი საკოორდინაციო საბჭო - საბჭოს წევრი (17-02-2016 - 18-11-2016)