როლანდი ახალაია როლანდი ახალაია
  • დაბადების თარიღი
  • 01-04-1950

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - „მეტი სარგებელი ხალხს“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ზუგდიდი

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • სამეგრელო-ზემოსვანეთის საოლქო პროკურორი (2004 - 2012)
  • საქართველოს პროკურატურა, სამეგრელო-ზემოსვანეთის პროკურორი (2004 - 2004)
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, მთავარი სამმართველოს მრჩეველი, სამმართველოს უფროსი, გენინსპექციის უფროსის მოადგილე, მრჩეველი (2001 - 2004)
  • ზუგდიდის რაიონის პროკურატურა, პროკურორის მოადგილე, პროკურორი (1981 - 2001)
  • ზუგდიდის საქალაქო კომიტეტის ინსტრუქტორი (1979 - 1981)
  • ლანჩხუთის რაიპროკურატურა, სტაჟიორი (1978 - 1979)
  • მუშა- საშენ მასალათა სამინისტრო (1972 - 1973)
  • საბჭოთა სამხედრო სამსახური (1971 - 1972)

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ღირსების ორდენი (01-01-2007)
  • ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენი (01-01-2010)

სპეციალური წოდებები

  • წოდების რანგი
  • უმაღლესი სპეციალური წოდება
  • წოდება
  • იუსტიციის სახელმწიფო მრჩეველი
  • მინიჭების თარიღი

საპატიო წოდება

  • საქართველოს ეკლესიის უმაღლესი ჯილდო - წმინდა გიორგის ოქროს ორდენი (01-01-2009)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსთვის“ - ფრაქციის წევრი (29-12-2015 - 18-11-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - ფრაქციის წევრი (21-10-2012 - 29-12-2015)

კომიტეტი

  • arrow
    აგრარულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (16-02-2016 - 18-11-2016)
  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 18-11-2016)