დავით ბერძენიშვილი დავით ბერძენიშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 04-08-1960

საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტი (21-10-2012 - 18-11-2016)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ისტორია

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს რესპუბლიკური პარტია- პოლიტიკური მდივანი (2009 - )
  • საქართველოს რესპუბლიკური პარტია - ეროვნული კომიტეტის წევრი (2005 - 2009)
  • თბილისის საკრებულო, საკრებულოს წევრი (2002 - 2004)
  • რესპუბლიკური პარტია, ეროვნული კომიტეტის თავმჯდომარე (2000 - 2005)
  • რადიო "თავისუფლება", პოლიტიკური მიმომხილველი (1998 - 2003)
  • რესპუბლიკური პარტია, აღმასრულებელი მდივანი (1995 - 2000)
  • საქართველოს საკონსულტაციო საბჭო - კოორდინატორი (1992 - 1992)
  • აჭარის ავტონომიური რესუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი (1991 - 1996)
  • საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს წევრი (1990 - 1992)
  • ბათუმის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი (1989 - 1991)
  • ბათუმის პიონერთა სასახლე, წრის ხელმძღვანელი (1988 - 1989)
  • აჭარის სახელმწიფო მუზეუმი, ექსკურსიამძღოლი (1986 - 1987)
  • ბათუმის ფეხსაცმლის საწარმოო-სავაჭრო ფირმა, მოწაფე, მუშა (1985 - 1986)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „რესპუბლიკელები“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (09-04-2016 - 18-11-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (21-10-2012 - 09-04-2016)
  • arrow
    ფრაქცია „დემოკრატიული ფრონტი“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (02-05-2007 - 07-06-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „დემოკრატიული ფრონტი“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (31-10-2006 - 02-05-2007)
  • arrow
    ფრაქცია „დემოკრატიული ფრონტი“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (31-10-2005 - 31-10-2006)
  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 19-07-2004)

კომიტეტი

  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 11-09-2014)
  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (22-10-2012 - 11-09-2014)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (24-09-2004 - 31-10-2005)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 24-09-2004)

კომისია

  • arrow
    აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ“ და „საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონების პროექტების გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (18-05-2004 - 07-06-2008)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    პორტუგალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ხორვატიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    არგენტინის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ახალი ზელანდიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    საბერძნეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ავსტრალიის თანამეგობრობის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ბრაზილიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ირანის ისლამური რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    ისრაელის სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (06-03-2013 - 18-11-2016)
  • arrow
    კანადის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    პორტუგალიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    უნგრეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 18-11-2016)
  • arrow
    სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო ინიციატივა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (21-11-2012 - 04-03-2015)
  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (02-03-2007 - 07-06-2008)

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭო - საბჭოს წევრი (19-06-2015 - 18-11-2016)

სხვა

  • arrow
    საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფი - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (26-12-2013 - 26-03-2014)
  • arrow
    საკუთრების უფლების დაცვის ინტერფრაქციული ჯგუფი - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (13-03-2007 - 07-06-2008)