ელდარ შენგელაია ელდარ შენგელაია
  • დაბადების თარიღი
  • 25-01-1933

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (25-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (30-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

(04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი "ერთობა"
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • კინემატოგრაფიის საკავშირო სახელმწიფო ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • კინორეჟისურა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს უზენაესი საბჭოს დეპუტატი (1990 - 1992)
  • საქართველოს კინემატოგრაფისტთა კავშირის თავმჯდომარე (1976 - )
  • კინოსტუდია „ქართული ფილმის“ კინორეჟისორი (1960 - )
  • კინოსტუდია „მოსფილმის“ კინორეჟისორი (1957 - 1959)

საპატიო წოდება

  • შოთა რუსთაველის სახელობის პრემიის ლაურეატი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „გაერთიანებული დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (27-08-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (10-06-2002 - 27-08-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 10-06-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)
  • arrow
    ფრაქცია "ლიბერალები" - ფრაქციის წევრი (08-12-1992 - 25-11-1995)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (19-07-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 08-04-2005)

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (20-04-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    ძველი თბილისის ისტორიულ უბნებში შენობა-ნაგებობების რესტავრაციისა და ახალი მშენებლობების კანონიერების შემსწავლელი დროებითი საპარლამენტო კომისიის შექმნის თაობაზე - კომისიის წევრი (14-03-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცხინვალის რეგიონის პრობლემების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (07-03-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცხინვალის რეგიონის პრობლემების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (28-12-1999 - 21-05-2003)
  • arrow
    აფხაზეთის საქმეთა კომისია - კომისიის წევრი (30-03-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-03-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    კულტურის კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (12-11-1992 - 25-11-1995)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    რუსეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტისა და რუსეთის ფედერაციული რესპუბლიკის უზენაეს საბჭოს შორის თანამშრომლობის სელშემწყობი საპარლამენტო ჯგუფი - ჯგუფის წევრი (17-03-1993 - 25-11-1995)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი რუსეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    რუსეთი - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)