სამსონ ქუთათელაძე სამსონ ქუთათელაძე
  • დაბადების თარიღი
  • 04-05-1964

საქართველოს VII მოწვევის პარლამენტი (07-06-2008 - 21-10-2012)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - გამარჯვებული საქართველოსთვის“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • საჩხერე

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის ეკონომიკისა და სამართლის კომერციული ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • იურისტი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ობერამერგაუს ნატოს სკოლა
  • სპეციალობა
  • კრიზისების მართვის კურსი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ნიუ ჰემპშირის უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამხედრო დაგეგმვის კურსი

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის განათლების დეპარტამენტის უფროსი (2006 - 2008)
  • ეროვნული გვარდიის სარდალი. (2004 - 2006)
  • ეროვნული გვარდიის სარდლის მოადგილე. (2003 - 2004)
  • ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის საგანგებო სიტუაციისა და სამაშველო ძალების შტაბის უფროსი (2001 - 2003)
  • მე-16 "საჩხერე" სამთო მსროლელი. ბატალიონის მეთაური (1997 - 2001)
  • საჩხერის სპეცდანიშნულების სამთო მსროლელი ბატალიონის მეთაური. (1995 - 1997)
  • საჩხერის ბატალიონის მეთაური (1992 - 1993)
  • საჩხერის ბატალიონის დაზვერვის უფროსი (1992)
  • საჩხერის ბატალიონის ოცეულის მეთაური (1991 - 1992)
  • საჩხერის სპორტული კომპლექსის რადიო კვანძის უფროსი (1985 - 1989)
  • სავალდებულო სამხედრო სამსახური. (1983 - 1985)

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენი

საპატიო წოდება

  • აშშ გენერალ-მაიორის საპატიო წოდება
  • აშშ არმიის დეპარტამენტის მედალი საბრძოლო მიღწევებისთვის
  • აშშ ჯორჯიის შტატის მედალი განსაკუთრებული ღვაწლისთვის
  • საჩხერის საპატიო მოქალაქე

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - ფრაქციის წევრი (07-08-2008 - 21-10-2012)

კომიტეტი

  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (26-12-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (11-06-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (11-06-2008 - 26-12-2008)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ახალი ზელანდიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2011 - 21-10-2012)
  • arrow
    ნდობის ჯგუფი (07.06.2008 - 21.10.2012) - ნდობის ჯგუფის წევრი (26-12-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    ამერიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-10-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    თურქეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-10-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    ისრაელის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-10-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    სლოვენიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-10-2008 - 21-10-2012)
  • arrow
    ჩინეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-10-2008 - 21-10-2012)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ფრანგულენოვანი ქვეყნების საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-04-2010 - 21-10-2012)
  • arrow
    ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (15-07-2008 - 21-10-2012)