თამაზ გამყრელიძე თამაზ გამყრელიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 23-10-1929

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

(04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი " 11 ოქტომბერი"
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ი.ბ.სტალინის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • აღმოსავლური ფილოლოგია

სამუშაო გამოცდილება

  • გ.წერეთლის სახელობის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი (1995 - )
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი, დირექტორი (1973 - 1995)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი (1960 - 1973)
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი (1960 - )
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი (1955 - 1960)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის ასპირანტურა (1952 - 1955)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (1947 - 1952)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • პროფესორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი
  • აკადემიური ხარისხი
  • უცხოური აკადემიების საპატიო წევრი

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ღირსების ორდენი (01-01-1999)

საპატიო წოდება

  • სსრ კავშირის ორდენი „ხალხთა მეგობრობა“ (01-01-1985)
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობითი პრემია (საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია) (01-01-1989)
  • ღირსების ოქროს მედალი (აშშ) (01-01-2000)
  • ჰუმბოლდტის პრემია (01-01-1990)
  • ლენინის პრემია (01-01-1988)
  • ჟიული შარტავას პრემია (01-01-1997)
  • ჩიკაგოს უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორი
  • ბრნოს უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „გაერთიანებული დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (09-02-2004 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (18-10-2001 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 18-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (27-09-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 27-09-2002)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 20-03-2002)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 20-03-2002)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 17-10-1997)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 27-12-1995)

კომისია

  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-03-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    საგარეო საქმეთა კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (12-11-1992 - 25-11-1995)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროკავშირი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-04-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    დსთ-ს საპარლამენტაშორისო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-04-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU) - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი გერმანიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი იტალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი რუსეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)
  • arrow
    ევროკავშირი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    ეუთო - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)

სხვა

  • arrow
    საერთოშორისო ორგანიზაციათა ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (27-12-1995 - 20-11-1999)