ვალერიან გელბახიანი ვალერიან გელბახიანი
  • დაბადების თარიღი
  • 28-05-1955

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 31-01-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საინიციატივო ჯგუფი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • საჩხერე

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართლისმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარის თანაშემწე, უშიშროების საბჭოს მდივანი (1998 - 1999)
  • საქართველოს საკონსტიტუციოპ სასამართლოს მოსამართლის თანაშემწე (1996 - 1998)
  • საგარეო ეკონომიკური ურთიერთობების სახელმწიფო კომიტეტის რწმუნებული (1994 - 1995)
  • თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტის მასწავლებელი (1993 - 1994)
  • საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კადრების მთავარი სამმართველოს უფროსი (1992 - 1993)
  • საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრი (1992)
  • საქართველოს უზენაესი საბჭოს იურიდიული კომისიის კონსულტანტი (1991 - 1992)
  • საწარმოო გაერთიანება „აგრომრეწვის“ იურიდიული სამსახურის უფროსი (1987 - 1991)
  • საქართველოს პროკურატურა, თბილისის ოქტომბრის რაიონის პროკურატურის გამომძიებელი (1981 - 1987)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტი (1976 - 1981)
  • საჩხერის სარემონტო კანტორის მუშა (1975 - 1976)
  • ჭიათურმარგანმშენის მეორე მექანიკური ამწის მემანქანე (1973 - 1974)
  • ჭიათურმარგანმშენის მე-8 სამშენებლო სამმართველოს მუშა (1973)
  • საჩხერის საკონსერვო ქარხნის მუშა (1972)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ჩვენი საქართველო“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (22-10-2007 - 31-01-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (24-04-2004 - 22-10-2007)
  • arrow
    ფრაქცია „აღორძინება“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (29-10-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „აღორძინება“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (20-03-2000 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „აღორძინება“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 20-03-2000)

კომიტეტი

  • arrow
    აგრარულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (26-04-2004 - 14-11-2007)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა, კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (08-12-1999 - 20-03-2002)
  • arrow
    აგრარულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 22-04-2004)
  • arrow
    თვითმმართველობისა და რეგიონალური პოლიტიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 08-12-1999)

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (14-06-2006 - 14-12-2006)
  • arrow
    “საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და “საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციური კანონების პროექტების გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (22-12-2004 - 31-01-2008)
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (09-12-2004 - 09-06-2005)
  • arrow
    აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ“ და „საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონების პროექტების გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (18-05-2004 - 31-01-2008)
  • arrow
    საარჩევნო დარღვევების მიზეზების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ - კომისიის წევრი (04-07-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცალკეული თანამდებობის პირების ქმედებათა კანონირების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (25-10-2000 - 22-04-2004)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ესპანეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 22-10-2007)
  • arrow
    იტალიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 22-10-2007)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU), საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (02-03-2007 - 31-01-2008)
  • arrow
    ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (23-02-2007 - 31-01-2008)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ჩინეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ცენტრალური აზიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)

სხვა

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის არჩევნების შესახებ - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (27-01-2000 - 22-04-2004)