ზურაბ დავითაშვილი ზურაბ დავითაშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 24-07-1953

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • გეოგრაფია, სპეც.ეკონომიკური გეოგრაფია

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის გეოპოლიტიკის გან-ის ხელმძღვანელი (შეთავსებით) (2000 - 2004)
  • მედფორდის ტაფტის უნივერსიტეტის ფულბრაიტის პროგრამით მიწვეული მკვლევარი ფლეტჩერის სამართლისა და დიპლომატიის სკოლაში (1999 - 2000)
  • თსუ-ის საერთაშორისო ურთიერთობების კათედრის გამგე (1996 - 2004)
  • საქართველოს სახელმწიფო კანცელარიის- პრეზიდენტის აპარატის კონსულტანტი (შეთავსებით) (1996 - 1999)
  • ქ.ვაშინგტონის ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტის სტაჟიორი (1996 - 1996)
  • თსუ-ის საერთაშორისო ურთიერთობების კათედრის დოცენტი (1993 - 1996)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ეროვნული ურთიერთობების ცენტრის ეთნოლოგიის გან-ის გამგე (შეთავსებით) (1990 - 1995)
  • თსუ-ის სოც-ეკონომიკური კათედრის დოცენტი (1987 - 1993)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ხალხთა მეგობრობის მუზეუმის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი (შეთავსებით) (1987 - 1990)
  • თსუ-ის სოც-ეკონომიკური გეოგრაფიის კათედრის ასისტენტი (1984 - 1987)
  • თსუ-ის მოწვეული მასწავლებელი და სახელშეკრულებო თემის მეცნიერ-თანამშრომელი (1979 - 1984)
  • მოკლევადიანი სამხედრო სამსახური, რიგითი (1977 - 1977)
  • თსუ-ის სოც-ეკონომიკური გეოგრაფიის კათედრის ასპირანტი (1976 - 1979)
  • მაროკოს რაბათის უნივერსიტეტის სტაჟიორი (1975 - 1976)
  • თსუ-ის გეოგრაფია-გეოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტი (1971 - 1976)
  • თელავის ღვინის ქარხანა (1970 - 1970)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • პოლიტიკის მეცნიერებათა დოქტორი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 07-06-2008)

კომიტეტი

  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 07-06-2008)

კომისია

  • arrow
    ”საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (24-10-2006 - 24-04-2007)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ირანის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    კვიპროსის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    ნორვეგიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    საფრანგეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (13-08-2004 - 07-06-2008)