მამია დარჩია მამია დარჩია
  • დაბადების თარიღი
  • 06-02-1929

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ისტორია

სამუშაო გამოცდილება

  • მასწავლებელთა დახელოვნების ცენტრალური ინსტიტუტის პედაგოგიკის კათედრის პროფესორი (1987 - 1994)
  • საქართველოს განათლების მინისტრის მოადგილე (1982 - 1986)
  • მასწავლებელთა დახელოვნების ცენტრალური ინსტიტუტის დირექტორი (1976 - 1982)
  • ინსტიტუტის პედაგოგიკისა და ფსიქოლოგიის კათედრის გამგე (1976)
  • პედაგოგიკისა და ფსიქოლოგიის ფაკულტეტის დოცენტი (1971 - 1975)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორი ადმინისტრაციის დარგში (1969 - 1971)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კადრების გან-ის გამგე (1967 - 1969)
  • საქართველოს კომპარტიის თო პირველი მაისის რაიკომის განყოფილების გამგე (1963 - 1967)
  • საქართველოს ალკკ ცკ ინსტრუქტორი, განყოფილების გამგე (1958 - 1963)
  • ბამბეულის ქსოვილების კომბინატის ალკკ კომიტეტის მდივანი (1956 - 1958)
  • საფეიქრო ტექნიკუმის ისტორიის მასწავლებელი (1951 - 1956)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • პედაგოგიკის კათედრის დოცენტი
  • აკადემიური ხარისხი
  • პედაგოგიურ მეცნიერებათა კანდიდატი

დამატებითი ინფორმაცია

საქართველოს უმაღლესი საბჭოს საპატიო სიგელი 1979 წ. შრომის წითელი დროშის ორდენი 1981 წ. ი. გოგებაშვილის სახელობის პრემია 1982 წ.

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 17-10-1997)
  • arrow
    საკონსტიტუციო, იურიდიულ საკითხთა და კანონიერების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 17-10-1997)

კომისია

  • arrow
    აფხაზეთის პრობლემებთან დაკავშირებით საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (23-12-1996 - 20-11-1999)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    თურქეთი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)