ვაჟა ლორთქიფანიძე ვაჟა ლორთქიფანიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 29-11-1949

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (06-11-2001 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საინიციატივო ჯგუფი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ბაღდათი

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 08-08-1998)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • კიბერნეტიკა, ბიოკიბერნეტიკა

სამუშაო გამოცდილება

  • თსუ დემოგრაფიის კათედრის გამგე (2000 - )
  • თსუ დემოგრაფიის სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორიის ხელმძღვანელი (1999 - 2000)
  • საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი (1998 - 2000)
  • საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი რუსეთში (1995 - 1998)
  • საქართველოს სახელმწიფო მეთაურის აპარატის ხელმძღვანელი (1992 - 1995)
  • საქართველოს სახელმწიფო საბჭოს მთავარი მრჩეველი მეცნიერებისა და განათლების დარგში (1992)
  • დემოგრაფიისა და სოციალური კვლევის სამეცნიერო ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ-მუშაკი (1991 - 1995)
  • საქართველოს მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე (1990)
  • საქართველოს კპ ცკ-ის განყოფილების გამგე (1988 - 1990)
  • საქ.პარტიის მთაწმინდის რაიკომის 1-ლი მდივანი (1986 - 1988)
  • საქართველოს კომკავშირის ცენტრალური კომიტეტის განყოფილების გამგე, მდივანი, პირველი მდივანი (1976 - 1986)
  • კომკავშირის კომიტეტის მდივანი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (1973 - 1976)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტის ინჟინერ-მათემატიკოს-პროგრამისტი (1972 - 1973)
  • სტუდენტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (1967 - 1973)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი

საპატიო წოდება

  • საპატიო ნიშნის ორდენი (01-01-1981)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ახალი აფხაზეთი - ქრისტიან დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (30-04-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 08-08-1998)

კომიტეტი

  • arrow
    საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 07-06-2002)
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვის, მოქალაქეთა პეტიციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მშენებლობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 07-06-2002)
  • arrow
    გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1997 - 08-08-1998)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    რუსეთი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 08-08-1998)