ელგუჯა მეძმარიაშვილი ელგუჯა მეძმარიაშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 17-08-1946

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ვ.ი.ლენინის სახელობის საქართველოს შრომის წითელი დროშის ორდენოსანი პოლიტექნიკური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • სამრეწველო და სამოქალაქო მშენებლობა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქ.თავდაცვის მინისტრის მრჩეველი, ჯარების საინჟინრო უზრუნველყოფის დარგში, გენერალ-მაიორი (1999 - )
  • საქართველოს სპეციალური საინჟინრო სახელმწიფო ცენტრის გენ.კონსტრუქტორი და გენ.დირექტორი (1999 - )
  • კათედრის გამგე, შეთავსებით N21 სამშენებლო კონსტრუქციების კათედრა, სპი (1986 - )
  • კოსმოსურ ნაგებობათა ინსტიტუტის დირექტორი და მთ. კონსტრუქტორი (1986 - )
  • კოსმოსური და მიწისზედა სტრატეგიული სამხედრო ტექნიკის მთ. კონსტრუქტორი, სახელმწიფო პროგრამებით სამოქალაქო თავდაცვის სამინისტროში სპეც.დავალების შესრ. სამსახური (1983 - 1989)
  • დოცენტი, N67 კათედრა, სპი (1980 - 1986)
  • კოსმოსური სამხედრო ტექნიკის მთავარი კონსტრუქტორი, თავდაცვის სამინისტროს პერსპექტიული პროგრამების უზრუნველყოფის სამუშაოები, სამხედრო სამრეწველო კომპლექსის უწყებებში (1980 - 1983)
  • სპი-ს სტუდენტური საკონსტრუქტორო ბიუროს უფროსი (1979 - 1986)
  • საინიციატივო თემატიკის წამყვანი მეცნიერი სამხედრო საინჟინრო ტექნიკის ახალ მიმართულებაში, სსრკ თავდაცვის სამინ.-ს გენ.შტაბის სამხედრო აკადემიასთან, საინჟინრო ჯარების სამეცნიერო-ტექ. კომიტეტთან და კუიბიშევის სახ. სამხედრო საინჟინრო აკადემიასთან თანამშრომლობით (1977 - 1980)
  • სპი-ს N67 კათედრის დოცენტი შეთავსებით (1976)
  • სპი-ს გაერთიანებული პროფკომის თავმჯდომარე (1975 - 1979)
  • სპი-ს N67 კათედრის ასისიტენტი (1974 - 1976)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის N67 კათედრის უფრ.მეცნ.მუშაკი (1974)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის N67კათედრის უმცრ.მეცნ.მუშაკი (1973 - 1974)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სამშენებლო კონსტრუქციების კათედრის ასპირანტი (1969 - 1972)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი, სტუდენტი (1964 - 1969)
  • „საქსოფლმშენის“ სამშენებლო სამონტაჟო N2 სამმართველო, ელექტრომემონტაჟე (1961 - 1963)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • სამშენებლო კონსტრუქციების პროფესორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • საინჟინრო აკადემიის აკადემიკოსი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ევრაზიის საერთაშორისო აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ვახტანგ გორგასლის I ხარისხის ორდენი (26-07-1999)
  • ღირსების ორდენი (18-09-1996)

საპატიო წოდება

  • საქართველოს სახელმწიფო პრემია (10-05-1996)
  • სერგეი კოროლიოვის სახელობის მედალი (12-04-1986)
  • სერგეი კოროლიოვის სახელობის მედალი (01-08-1989)
  • მედალი „შრომითი წარმატებისათვის“ (20-08-1986)
  • იური გაგარინის სახელობის მედალი (15-07-1987)
  • სერგეი კოროლიოვის სახელობის მედალი (01-01-1999)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (29-10-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (15-10-2001 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 15-10-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 20-03-2002)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი თურქეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 20-09-2002)

სხვა

  • arrow
    სამხედო-სამრეწველო საკითხთა ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (12-12-1999 - 22-04-2004)