ედვარდ სურმანიძე ედვარდ სურმანიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 01-11-1964

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (25-11-1999 - 18-02-2000)

  • პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ასპინძა

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (30-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „საქართველოს აღორძინება“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ქედა

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ფილოლოგია
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტის თავმჯდომარე (1994 - 1995)
  • სახელმწიფო საწარმო „აჭარმომარაგების“ მმართველი (1993 - 1994)
  • ალკკ აჭარის საოლქო კომიტეტის მეორე მდივანი, ახალგაზრდოფის ფონდის თავმჯდომარე (1989 - 1990)
  • კომკავშირის აჭარის საოლქო კომიტეტი, სხვადასხვა თანამდებობები (1987 - 1989)
  • საბჭოთა არმიის რიგებში სამსახური (1985 - 1987)
  • კომკავშირის აჭარის საოლქო კომიტეტის მეთოდკაბინეტის თანამშრომელი (1983 - 1985)
  • სარაიონო დაუსწრებელი საშუალო სკოლის ლაბორანტი (1981 - 1983)
  • ბათუმის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტის ისტორია-ფილოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტი (1981 - 1988)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „გაერთიანებული დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (27-08-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „დემოკრატები“ - ფრაქციის წევრი (10-06-2002 - 27-08-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 10-06-2002)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია "მამული" - ფრაქციის წევრი (15-09-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    ფრაქცია „აღორძინება“ - ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილე (25-11-1995 - 15-09-1997)

კომიტეტი

  • arrow
    აგრარულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (27-12-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (23-04-2004 - 27-12-2005)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (06-12-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა, კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (10-04-2001 - 20-03-2002)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (05-05-2000 - 20-03-2002)

კომისია

  • arrow
    აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსის შესახებ“ და „საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონების პროექტების გამოქვეყნებისა და მათი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (18-05-2004 - 07-06-2008)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    თურქეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    ჩინეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი აზერბაიჯანის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ბენილუქსის ქვეყნების საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    აზერბაიჯანი - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    PABSEC - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)