ბესიკ ჯუღელი ბესიკ ჯუღელი
  • დაბადების თარიღი
  • 28-03-1943

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „სააკაშვილი - ნაციონალური მოძრაობა“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ჩუღურეთი

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 02-03-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: პოლიტიკური ორგანიზაცია - ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია (ედპ)
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ვ.ი. ლენინის სახელობის საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • ლითონმცოდნეობა, თერმული დამუშავების მოწყობილობა და ტექნოლოგია

სამუშაო გამოცდილება

  • თბილისის საკრებულოს საგანგებო ანტიკორუფციული კომისიის თავმჯდომარე (2002 - 2004)
  • ქ-ნა „ჰიდრომეტხელსაწყოს“ დირექტორი (1992 - 1995)
  • საქართველოს მრეწველობის მინისტრი (1992)
  • ქ-ნა „ჰიდრომეტხელსაწყოს“ დირექტორი (1987 - 1992)
  • თელავის „მიონის“ ქ-ნის დირექტორი (1985 - 1987)
  • თბილისის ტელევიზორების ქ-ნის უფროსი მეცნიერ თამანშრომელი, საამქროს უფროსი, წარმოების უფროსი, დირექტორის მოადგილე (1981 - 1985)
  • კიბერნეტიკის ინსტიტუტის უფროსი ინჟინერი, უფროსი მეცნიერ მუშაკი, სექტორის უფროსი, ჯგუფის უფროსი (1970 - 1981)
  • საკონსრუქტორო ბიუროს ინჟინერი (1969 - 1970)
  • მანქანათა მექანიკისა და პოლიმერულ მასალათა ინსტიტუტის უფროსი ტექნიკოსი (1966 - 1969)
  • საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სტუდენტი (1960 - 1965)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „მაჟორიტარები“ - ფრაქციის თავმჯდომარე (24-04-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „ეროვნულ-დემოკრატი“ - ფრაქციის წევრი (25-11-1995 - 30-09-1996)

კომიტეტი

  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (26-04-2004 - 10-04-2006)
  • arrow
    საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 28-06-1996)
  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (12-12-1995 - 20-11-1999)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ნორვეგიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    პოლონეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი),საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (02-03-2007 - 07-06-2008)

სხვა

  • arrow
    საკუთრების უფლების დაცვის ინტერფრაქციული ჯგუფი - ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი (13-03-2007 - 07-06-2008)
  • arrow
    ნდობის ჯგუფი - ნდობის ჯგუფის წევრი (01-10-2004 - 07-06-2008)