გია მეფარიშვილი გია მეფარიშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 07-06-1959

საქართველოს VI მოწვევის პარლამენტი (22-04-2004 - 07-06-2008)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „ახალი საქართველოსთვის“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • ბაღდათი

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 13-02-2001)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს გენერალური პროკურორი (2001)
  • საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრი, თავმჯდომარის მოადგილე, მე-2 კოლეგიის თავმჯდომარე (1996 - 1999)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ეკონომიკისა და სამართლის ინსტიტუტის უმცროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1988)
  • თბილისის ივ.ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სისხლისსამართლის პროცესის და კრიმინალისტიკის კათედრის დოცენტი (1988 - )
  • სსრკ მეცნიერებათა აკადემიის სახელწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის დღის სწავლების ასპირანტი (1984 - 1987)
  • თბილისის ივ.ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეის სისხლის სამართლის პროცესის და კრიმინალისტიკის კათედრის ლაბორანტი (1982 - 1984)
  • თბილისისივ.ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტი (1978 - 1983)
  • მაიაკოვსკის რ-ის ადგილობრივი მრეწველობის კომბინატის მუშა (1976 - 1978)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • იურიდიულ მეცნიერებათა კანდიდატი
  • აკადემიური ხარისხი
  • სისხლის სამართლის პროფესორი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „დამოუკიდებელი მაჟორიტარები“ - ფრაქციის წევრი (24-04-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 13-02-2001)

კომიტეტი

  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (28-04-2004 - 07-06-2008)
  • arrow
    საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (28-04-2004 - 18-02-2005)
  • arrow
    იურიდიულ საკითხთა, კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (25-11-1999 - 13-02-2001)

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს სახელმწიფო გერბის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (20-04-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    ლატვიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)
  • arrow
    რუსეთის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (11-11-2005 - 07-06-2008)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ბენილუქსის ქვეყნების საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 13-02-2001)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 13-02-2001)