თენგიზ შარმანაშვილი თენგიზ შარმანაშვილი
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281330
  • ოთახი (თბილისი)
  • № B-204
  • დაბადების თარიღი
  • 12-08-1964

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: პოლიტიკური ორგანიზაცია - ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია (ედპ)
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • კავკასიური ენები
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნეობა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის იურიდიული დეპარტამენტის სასამართლოებთან ურთიერთობისა და საარჩევნო დავების განყოფილების შტატგარეშე მოსამსახურე (2016)
  • საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი სიმხეთის რესპუბლიკაში (2011 - 2016)
  • საქართველოს სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის მდივანი (2009 - 2010)
  • სსიპ. „ეფექტიანი მმართველობისა და ტერიტორიული მოწყობის რეფორმის ცენტრი“ - ექსპერტი (2006 - 2009)
  • საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა მომზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სამსახურის სპეციალისტის მოვალეობის შემსრულებელი (2005 - 2006)
  • თბილისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლე (2004 - 2005)
  • საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი (2004)
  • საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრი (2000 - 2004)
  • საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ბიუროს უფროსი, მთავარი კონსულტანტის მოვალეობის შემსრულებელი (2000)
  • საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ბიურო, თავმჯდომარის თანაშემწე (2000)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ეროვნებათაშორისი ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე - ეროვნებების საქმეთა სამმართველოს უფროსი (1993 - 1995)
  • სახელმწიფო კანცელარიის ეროვნებათშორისი ურთიერთობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის განყოფილების გამგე - მთავარი სახელმწიფო მრჩევლის მოვალეობის შემსრულებელი (1992 - 1993)
  • სახელმწიფო კანცელარიის საერთაშორისი ურთიერთობათა და ადამიანის უფლებათა დაცვის განყოფილების წამყვანი სახელმწიფო მრჩევლის მოვალეობის შემსრულებელი (1992)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის უმცროს მეცნიერ თანამშრომელი (1986 - 1995)

სპეციალური წოდებები

  • წოდების რანგი
  • უმაღლესი სპეციალური წოდება
  • წოდება
  • იუსტიციის სახელმწიფო მრჩეველი
  • მინიჭების თარიღი
  • 02-10-2002

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „სახალხო“ - ფრაქციის წევრი (22-11-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    ფრაქცია „ეროვნულ-დემოკრატი“ - ფრაქციის წევრი (25-11-1995 - 22-11-1997)

კომიტეტი

  • arrow
    ადამიანის უფლებათა და ეროვნულ უმცირესობათა საკითხების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (28-06-1996 - 17-10-1997)
  • arrow
    საკონსტიტუციო, იურიდიულ საკითხთა და კანონიერების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (27-12-1995 - 20-11-1999)
  • arrow
    საკონსტიტუციო, იურიდიულ საკითხთა და კანონიერების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 27-12-1995)

კომისია

  • arrow
    სამართალდამცავი ორგანოების ზოგიერთი თანამდებობის პირის ანტიკონსტიტუციურ ქმედობათა შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია - კომისიის წევრი (16-04-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის კორუფციასთან ბრძოლის დროებითი საგამომძიებლო კომისია - კომისიის წევრი (08-03-1996 - 20-11-1999)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ეუთო - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    სკანდინავია, დანია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)

სხვა

  • arrow
    პარლამენტის თავმჯდომარის მრჩეველი (26-06-2019 )
  • arrow
    პარლამენტის თავმჯდომარის მრჩეველი (01-01-2018 - 21-06-2019)
  • arrow
    პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე - შარმანაშვილი თენგიზ - პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე (01-07-2017 - 01-01-2018)
  • arrow
    პარლამენტის თავმჯდომარის თანაშემწე (01-12-2016 - 01-07-2017)