ნოდარ ამაღლობელი ნოდარ ამაღლობელი
  • დაბადების თარიღი
  • 24-08-1930

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ფიზიკა

სამუშაო გამოცდილება

  • შეთავსებით თსუ-ს მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე (1995 - )
  • თსუ-ს მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი (1991 - 1995)
  • თსუ-ს რექტორი და საზოგადოებრივ საწყისებზე მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი (1985 - 1991)
  • თსუ-ს პრორექტორი სამეცნიერო დარგში და საზოგადოებრივ საწყისებზე მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი (1981 - 1985)
  • თსუ-ს მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი (1980 - 1981)
  • თსუ-ს მაღალი ენერგიების ბირთვული ფიზიკის სამეცნიერო-კვლევითი პრობლემური ლაბორატორიის გამგე (1973 - 1980)
  • თსუ-ს ბირთვული ფიზიკის ლაბორატორიის გამგე (1972 - 1973)
  • თსუ-ს ბირთვული ფიზიკის სამეცნიერო-კვლევითი ლაბორატორიის განყოფილების გამგე (1963 - 1972)
  • თსუ-ს უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1962 - 1963)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ფიზიკის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1958 - 1962)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ფიზიკის ინსტიტუტის უმცროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1957 - 1958)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ფიზიკის ინსტიტუტის ასპირანტი (1954 - 1957)
  • თსუ-ს ნივთიერებათა აღნაგობის კათედრის ლაბორანტი (1952 - 1954)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფიზიკა-მეთემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ატომის ბირთვისა და ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკის პროფესორი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (29-10-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „თანადგომა“ - ფრაქციის წევრი (15-10-2001 - 29-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (20-11-1999 - 15-10-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (17-05-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (10-05-2002 - 17-05-2002)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (25-11-1999 - 10-05-2002)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (30-04-1998 - 20-11-1999)
  • arrow
    მიგრაციის და უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა საქმეების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (17-10-1997 - 29-05-1998)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 27-12-1995)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი გერმანიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცენტრალური ევროპა - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)

სხვა

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების და ტექნოლოგიების ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (27-12-1995 - 19-05-1998)