გურამ შარაძე გურამ შარაძე
  • დაბადების თარიღი
  • 17-10-1940

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (20-11-1999 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი „სრულიად საქართველოს აღორძინების კავშირი“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ქართული ენა და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის ლიტერატურული ურთიერთობების გან-ის ხელმძღვანელი (1999 - )
  • აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მრჩეველი განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის დარგში (1993 - 1995)
  • გ.ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის მუზეუმის დირექტორი (1991 - 1992)
  • რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის ტექნოლოგიის გან-ის ხელმძღვანელი, ბიბლიოთეკისა და ინფორმ. გან-ის ხელმძღვანელი, ქართული ემიგრაციის გან-ის ხელმძღვანელი (1979 - 1999)
  • რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის უმცროსი მეცნიერ თანამშრომელი, სწავლული მდივანი, უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი (1967 - 1978)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის რუსთაველის სახელობის ლიტერატურის ინსტიტუტის ასპირანტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რუსთაველის კაბინეტის თანამშრომელი (1963 - 1966)

საპატიო წოდება

  • საქართველოს სახელმწიფო პრემია (01-01-1992)
  • მემედ აბაშიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი (01-01-1994)

დამატებითი ინფორმაცია

საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი 1997 წ. საქართველოს ბიზნესის მეცნიერებათა აკადემიის საპატიო წევრი 1997 წ. ნიკო ბერძენიშვილის სახელობის სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი 1995 წ.

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია "მრეწველები" - ფრაქციის წევრი (19-11-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ფრაქცია „მრეწველები“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1999 - 19-11-2001)
  • arrow
    ფრაქცია „აღორძინება“ - ფრაქციის წევრი (25-11-1995 - 08-09-1998)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 25-10-2000)
  • arrow
    გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-12-1999 - 22-04-2004)
  • arrow
    მიგრაციის და უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა საქმეების კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (05-12-1995 - 20-11-1999)

კომისია

  • arrow
    აფხაზეთის პრობლემასთან დაკავშირებული საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (07-05-2003 - 22-04-2004)
  • arrow
    ძველი თბილისის ისტორიულ უბნებში შენობა-ნაგებობების რესტავრაციისა და ახალი მშენებლობების კანონიერების შემსწავლელი დროებითი საპარლამენტო კომისიის შექმნის თაობაზე - კომისიის წევრი (14-03-2001 - 22-04-2004)
  • arrow
    ეროვნული თანხმობის დროებითი საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (30-05-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    ცხინვალის რეგიონის პრობლემების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (07-03-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეთა საქმეებისა და საზღვარგარეთ არსებულ ეროვნულ ფასეულობათა დაბრუნების საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (24-02-2000 - 22-04-2004)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი ბალტიისპირეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი იტალიის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (30-06-2000 - 22-04-2004)
  • arrow
    იტალია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)