გრიგოლ (გიგა) ლორთქიფანიძე გრიგოლ (გიგა) ლორთქიფანიძე
  • დაბადების თარიღი
  • 19-10-1927

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 20-11-1999)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

(04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: ბლოკი "მშვიდობა"
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ქ.მოსკოვის თეატრალური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • რეჟისორი

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს თეატრის მოღვაწეთა კავშირის თავმჯდომარე (1982 - )
  • მარჯანიშვილის თეატრის მთავარი რეჟისორი (1976 - 1982)
  • მარჯანიშვილის თეატრის მთავარი რეჟისორი (1966 - 1967)
  • გრიბოედოვის თეატრის მავარი რეჟისორი (1964 - 1966)
  • მარჯანიშვილის თეატრის რეჟისორი (1957 - 1964)
  • რუსტაველის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი (1957 - 1977)
  • ლ.მესხიშვილის თეატრის მთავარი რეჟისორი (1954 - 1957)
  • კოტე მარჯანიშვილის თეატრის რეჟისორი (1952 - 1954)
  • ვილნიუსის დრამატული თეატრის რეჟისორი (1951 - 1952)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 20-11-1999)
  • arrow
    თანხმობა - ფრაქციის წევრი (15-09-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    ფრაქცია " დემოკრატიული კავშირი" - ფრაქციის წევრი (31-03-1993 - 25-11-1995)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (12-12-1995 - 20-11-1999)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-12-1995 - 12-12-1995)

კომისია

  • arrow
    თ. კიტოვანის დაპატიმრების საკითხის შემსწავლელი დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (08-03-1995 - 25-11-1995)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-03-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ეროვნულ უმცირესობათა საქმეების კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (12-11-1992 - 25-11-1995)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტისა და რუსეთის ფედერაციული რესპუბლიკის უზენაეს საბჭოს შორის თანამშრომლობის სელშემწყობი საპარლამენტო ჯგუფი - ჯგუფის წევრი (17-03-1993 - 25-11-1995)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    რუსეთი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 20-11-1999)
  • arrow
    ჩინეთი - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (12-12-1997 - 20-11-1999)

სხვა

  • arrow
    კულტურის ქვეკომიტეტი - ქვეკომიტეტის თავმჯდომარე (27-12-1995 - 20-11-1999)