რომან მიმინოშვილი რომან მიმინოშვილი
  • დაბადების თარიღი
  • 03-05-1928

საქართველოს IV მოწვევის პარლამენტი (25-11-1995 - 17-03-1998)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

(04-11-1992 - 25-11-1995)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: საქართველოს ეროვნული თანხმობისა და აღორძინების კავშირი
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • ქართული ენა და ლიტერატურა

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს სახელმწიფო საბჭოს წევრი (1991 - 1992)
  • ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის წამყვანი მეცნიერ თანამშრომელი (1987 - 1995)
  • ჟურნალ ლიტერატურნაია გრუზია-ის მთავარი რედაქტორი (1986 - 1995)
  • ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის გან-ის გამგე (1986)
  • საქართველოს მწერალთა კავშირის მდივანი (1981 - 1986)
  • საქართველოს კპ ცკ კულტურის გან-ის გამგის მოადგილე (1974 - 1981)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის კათედრის პროფესორი (1969 - 1974)
  • საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, სწავლული მდივანი (1957 - 1965)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის კათედრის მასწავლებელი (1956 - 1957)
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასპირანტი (1952 - 1955)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „მოქალაქეთა კავშირი“ - ფრაქციის წევრი (27-11-1995 - 17-03-1998)
  • arrow
    თანხმობა - ფრაქციის წევრი (15-09-1993 - 25-11-1995)
  • arrow
    ფრაქცია "ლიბერალები" - ფრაქციის წევრი (08-12-1992 - 15-09-1993)

კომიტეტი

  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (17-10-1997 - 17-03-1998)
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარე (02-12-1995 - 17-03-1998)

კომისია

  • arrow
    სამანდატო,დეპუტატის ეთიკისა და პრივილეგიების კომისია - კომისიის თავმჯდომარე (30-06-1994 - 25-11-1995)
  • arrow
    სამეგრელოს რეგიონში მიმდინარე პროცესების შემსწავლელი დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (26-12-1992 - 25-11-1995)
  • arrow
    ადამიანის უფლებათა დაცვისა და ეროვნულ უმცირესობათა საქმეების კომისია - კომისიის წევრი (25-12-1992 - 25-11-1995)
  • arrow
    სამანდატო,დეპუტატის ეთიკისა და პრივილეგიების კომისია - კომისიის წევრი (25-12-1992 - 25-11-1995)
  • arrow
    გაგრის მოვლენების შემსწავლელი კომისია - კომისიის წევრი (19-11-1992 - 25-11-1995)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტისა და რუსეთის ფედერაციული რესპუბლიკის უზენაეს საბჭოს შორის თანამშრომლობის სელშემწყობი საპარლამენტო ჯგუფი - ჯგუფის წევრი (17-03-1993 - 25-11-1995)

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    საბერძნეთი - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (12-12-1997 - 17-03-1998)