საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის სხდომის ოქმი N115 15 თებერვალი 2012წ. 15:00 საათი. ოთახი N221
სხდომას უძღვებოდა: კომიტეტის თავმჯდომარე ხათუნა გოგორიშვილი სხდომას ესწრებოდნენ: კომიტეტის წევრები: დავით თოდრაძე, თამაზ პეტრიაშვილი, კახაბერ ანჯაფარიძე, კახაბერ სუხიშვილი, დილარ ხაბულიანი. სხდომას ესწრებოდნენ აგრეთვე: საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის აპარატის უფროსი თამარ დიხამინჯია, კომიტეტის აპარატის მუშაკები და მასმედიის წარმომადგენლები. სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის 6 წევრის დასწრებით.
საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში განსახორციელებელი ცვლილებების თაობაზე ინფორმაციის მოსმენა მომხსენებელი: ხათუნა გოგორიშვილი
საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში განსახორციელებელი ცვლილებების თაობაზე ინფორმაციის მოსმენა
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაცია. როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, თავისი საქმიანობის განსაკუთრებული სპეციფიკიდან გამომდინარე, კომიტეტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის დახვეწის მიზნით, აგრძელებს მუშაობას პროექტზე: "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" – მთელი საპარლამენტო საქმიანობის განმავლობაში არსებული პრაქტიკული გამოცდილებისა და მომავალი საპარლამენტო ცხოვრების ახალი რეალობის გათვალისწინებით.
ცნობად იქნეს მიღებული წარმოდგენილი ინფორმაცია და გაგრძელდეს მუშაობა "საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის დასრულების მიზნით.