3. საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო–ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრა.
სხდომის დღის წესრიგის პროექტთან დაკავშირებით შენიშვნები და მოსაზრებები არ გამოთქმულა
კომიტეტების წევრებმა ერთხმად დაამტკიცეს სხდომის დღის წესრიგი
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ პირველ  საკითხთან  დაკავშირებით:
არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანისშესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლიპეტრიაშვილისეთერ მათურელისმაია კობახიძისლაშა ბლიაძისნათია სვანიძისნუკრი ყველაშვილისნინო რევიას და ნინო მამუკაშვილის)მიერ სარეგისტრაციოდ წარმოდგენილი განცხადების განხილვა;
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, კომიტეტმა საქართველოს პარლამენტის ბიუროს დავალების შესაბამისად  შეისწავლა მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლი პეტრიაშვილისეთერ მათურელისმაია კობახიძისლაშა ბლიაძისნათია სვანიძის,ნუკრი ყველაშვილისნინო რევიას და ნინო მამუკაშვილის შემადგენლობითმიერ წარმოდგენილი განცხადება – არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით  «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»საქართველოს კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით                შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ საინიციატივო ჯგუფის განცხადება და თანდართული მასალები წარმოდგენილია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 176მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტების მოთხოვნათა დაცვით.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, რეგლამენტით განსაზღვრული პროცედურების შესაბამისად, კომიტეტ მიზანშეწონილად მიიჩნევს საინიციატივო ჯგუფის რეგისტრაციაში გატარებასა და  სარეგისტრაციო მოწმობის, აგრეთვე საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ აღნიშნული კანონპროექტის მხარდამჭერთა ხელმოწერების შესაგროვებლად დადგენილი ფორმის (ფურცლის) ნიმუშის გადაცემას.
1.    საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს დასკვნა არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით «უმაღლესი განათლებისშესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლი პეტრიაშვილისეთერ მათურელისმაია კობახიძისლაშაბლიაძისნათია სვანიძისნუკრი ყველაშვილისნინო რევიას და ნინო მამუკაშვილის შემადგენლობითრეგისტრაციის თაობაზე;
2.   საინიციატივო ჯგუფს გადაეცეს  სარეგისტრაციო მოწმობ   და საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ დადგენილი ფორმის (ფურცლის) ნიმუში – კანონპროექტის მხარდამჭერთა ხელმოწერების შესაგროვებლად.
/კომიტეტის დასკვნა  თან ერთვის/
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მეორე  საკითხთან  დაკავშირებით:
არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოსკანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნითმოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლი პეტრიაშვილისეთერ მათურელისბესიკ ხარატიშვილისგოჩა კვიტატიანისსულიკო მაშიასთამაზდოლაბერიძისა და ჰამლეტ ლომიძისმიერ სარეგისტრაციოდ წარმოდგენილი განცხადების განხილვა;
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, კომიტეტმა საქართველოს პარლამენტის ბიუროს დავალების შესაბამისად  შეისწავლა მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლი პეტრიაშვილისეთერ მათურელისბესიკ ხარატიშვილისგოჩა კვიტატიანის,სულიკო მაშიასთამაზ დოლაბერიძისა და ჰამლეტ ლომიძის შემადგენლობითმიერ წარმოდგენილი განცხადება – არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით  «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონშიცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით
შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ  საინიციატივო ჯგუფის განცხადება და თანდართული მასალები წარმოდგენილია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 176მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტების მოთხოვნათა დაცვით.
1.    საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს დასკვნა არანაკლებ 30 000 ამომრჩევლის ინიციატივით «სახელმწიფო კომპენსაციისადა სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოსკანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის (ირაკლი პეტრიაშვილის,ეთერ მათურელისბესიკ ხარატიშვილისგოჩა კვიტატიანისსულიკო მაშიასთამაზ დოლაბერიძისა და ჰამლეტ ლომიძის შემადგენლობითრეგისტრაციის თაობაზე;
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მესამე  საკითხთან  დაკავშირებით:
საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო–ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების განსაზღვრა.
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც პარლამენტის რეგლამენტით დადგენილი პროცედურების შესაბამისად კომიტეტი განსაზღვრავს საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო–ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელ საქართველოს პარლამენტის დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტებს.
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, რეგლამენტით დადგენილი მოთხოვნის გათვალისწინებით (კომისიაში უმრავლესობის წარმომადგენლობის ქვოტა უნდა იყოს უმცირესობაზე ნაკლები), ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტები გადანაწილდა შემდეგი სახით:
ფრაქცია: „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“  (100 წევრი) – 4 წევრი;
ფრაქცია:  „საქართველოს რეგიონები – მაჟორიტარები“ (16 წევრი)     – 1 წევრი ;
ფრაქცია: „ქრისტიან–დემოკრატები“ (7 წევრი)      2 წევრი ;
ფრაქცია:  „ძლიერი საქართველო“  (6 წევრი)      2 წევრი ;
ფრაქცია „ერთობა სამართლიანობისთვის“ (6 წევრი)      2 წევრი ;
გადწყვიტეს (ერთხმად):
საქართველოს პარლამეტის ბიუროს წარედგინოს კომიტეტის გადაწყვეტილება და პარლამენტის დადგენილების პროექტი საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის საფინანსო–ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელ საქართველოს პარლამენტის დროებით კომისიაში ფრაქციათა პროპორციული წარმომადგენლობის კვოტების თაობაზე