საქართველოს პარლამენტის 83 წევრის მიერ "საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარდგენის თაობაზე შეგროვებული ხელმოწერების ნამდვილობის გადასამოწმებლად  სამუშაო ჯგუფის შექმნის საკითხის განხილვა
/მომხსენებელიხათუნა გოგორიშვილი/
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხთან დაკავშირებით
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც პარლამენტის ბიუროს დავალების შესაბამისად საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი განიხილავსსაქართველოს პარლამენტის 83 წევრის მიერ "საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარდგენის თაობაზე შეგროვებული ხელმოწერების ნამდვილობის გადამოწმების საკითხს.
პარლამენტის რეგლამენტით განსაზღვრული პროცედურის შესაბამისად მომხსენებელმა კომიტეტის წევრებს წარუდგინა ხელმოწერების ნამდვილობის გადამოწმების მიზნით შესაქმნელი სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობა:
1.     დავით თოდრაძე – ჯგუფის ხელმძღვანელი;
2.      კახაბერ სუხიშვილი – ჯგუფის წევრი;
3.      მაგდალინა ანიკაშვილი – ჯგუფის წევრი.
კომიტეტის წევრების მხრიდან ჯგუფის შემადგენლობასთან დაკავშირებით განსხვავებული მოსაზრებები არ გამოთქმულა.
საქართველოს პარლამენტის 83 წევრის მიერ "საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე" საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარდგენის თაობაზე შეგროვებული ხელმოწერების ნამდვილობის გადასამოწმებლად  შეიქმნას სამუშაო ჯგუფი – დავით თოდრაძის (ხელმძღვანელი), კახაბერ სუხიშვილის (წევრი)  და მაგდალინა ანიკაშვილის (წევრი) შემადგენლობით.