/მომხსენებელიხათუნა გოგორიშვილი/
სხდომის დღის წესრიგის პროექტთან დაკავშირებით შენიშვნები და წინადადებები არ გამოთქმულა
კომიტეტის წევრებმა ერთხმად დაამტკიცეს სხდომის დღის წესრიგი
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ   საკითხთან დაკავშირებით:
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაციარომლის თანახმადაც, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 89–ე მუხლის მე–3 პუნქტის შესაბამისად საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი განიხილავს ახალი საპარლამენტო ფრაქციის რეგისტრაციისათვის პარლამენტის თავმჯდომარის სახელზე გაგზავნილ განცხადებას და თანდართულ მასალებს, პარლამენტის ბიუროს უახლოესი სხდომისათვის დასკვნის წარდგენის მიზნით.
ხათუნა გოგორიშვილმა კომტეტის სხდომაზე  წარმოადგინა განცხადება, რომელშიც რეგლამენტის შესაბამისად აღნიშნულია: ფრაქციის ოფიციალური სახელწოდება – "ერთობა სამართლიანობისათვის"; ფრაქციის წევრების /გიორგი ცაგარეიშვილი, დიმიტრი ლორთქიფანიძე, პეტრე მამრაძე, ჯონდო ბაღათურია, თამაზ დიასამიძე, კარლო კოპალიანი/, ფრაქციის თამჯდომარისა და სხვა  თანამდებობის პირთა ვინაობა.
განცხადებას რეგლამენტის თანახმად, თან ერთვის ფრაქციის პოლიტიკური პლატფორმა და წესდება, აგრეთვე წარმოდგენილია ფრაქციის 15 ივლისის სხდომის ოქმი N1.
ფრაქციის სხდომის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად:
1.        შეიქმნა საპარლამენტო ფრაქცია –"ერთობა სამართლიანობისათვის" ;
2.        თავმჯდომარედ მონაცვლეობის წესით, წესდებით გათვალისწინებული ვადით აირჩიეს – გიორგი ცაგარეიშვილი;
3.        ფრაქციის თავმჯდომარის მოადგილედ  აირჩიეს – კარლო კოპალიანი;
4.        ფრაქციის მდივნად აირჩეულ იქნა – დიმიტრი ლორთქიფანიძე;
5.        სხდომამ ცნობად მიიღო და მხარი დაუჭირა პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილედ ჯონდო ბაღათურიას კანდიდატურის წარდგენის საკითხს.
მომხსენებელმა აღნიშნა, რომ ფრაქციის თავმჯდომარის როტაციის ვადად წესდების თანახმად განსაზღვრულია – 5 თვე.
ხათუნა გოგორიშვილმა აღნიშნა, რომ საპარლამენტო ფრაქციის რეგისტრაციის თაობაზე წარმოდგენილი მასალები შეესაბამება საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის87- მუხლის მე-3 პუნქტისა და 88- მუხლის პირველ და მე-2 პუნქტების მოთხოვნებს.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, კომიტეტს მიზანშეწონილად მიაჩნია ფრაქცია «ერთობა სამართლიანობისათვის» რეგისტრაცია.
კომიტეტის წევრები დაეთანხმნენ სხდომის თავმჯდომარის მიერ წარმოდგენილ მოხსენებას და კენჭი უყარეს კომტეტის გადაწყვეტილების პროექტს.
საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის დასკვნა – ფრაქციის: «ჩვენი საქართველო» რეგისტრაციის თაობაზე