პარლამენტის წევრის კონსტანტინე გამსახურდიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხის განხილვა
/მომხსენებელიხათუნა გოგორიშვილი/
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ   საკითხთან დაკავშირებით:
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის ინფორმაციარომლის თანახმადაც, საქართველოს პარლამენტის წევრი – კონსტანტინე გამსახურდია საქართველოს პრეზიდენტის N25/06/02 განკარგულებით დაინიშნა ტელეკომუნიკაციების საერთაშორისო კავშირში (ITU) და მეტეოროლოგიის მსოფლიო ორგანიზაციაში (WMO) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად. იმის გამო, რომ საქართველოს პარლამენტის წევრი – კონსტანტინე გამსახურდია, საქართველოს პრეზიდენტის განკაგულების თანახმად, დაინიშნა პარლამენტის წევრის სტატუსთან შეუთავსებელ თანამდებობაზე, კომიტეტი კანონმდებლობით დადგენილი პროცედურების შესაბამისად, განიხილავს  საქართველოს პარლამენტის წევრის – კონსტანტინე გამსახურდიასთვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხს.
კომიტეტს მიაჩნია, რომ საქართველოს კონსტიტუციის 54-ე მუხლის მე-2 პუნქტის «დ» ქვეპუნქტისა და საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის მე-7 მუხლის მე-2 პუნქტის «დ» ქვეპუნქტის შესაბამისად საქართველოს პარლამენტის წევრს კონსტანტინე გამსახურდიას შეუწყდეს პარლამენტის წევრის უფლებამოსილება.
საქართველოს პარლამენტის ბიუროს წარედგინოს კომიტეტის დასკვნა და პარლამენტის დადგენილების პროექტი – საქართველოს კონსტიტუციის  54-ე მუხლის მე-2 პუნქტის «დ» ქვეპუნქტისა და საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის მე-7 მუხლის მე-2 პუნქტის «დ» ქვეპუნქტის შესაბამისად საქართველოს პარლამენტის წევრის კონსტანტინეგამსახურდიას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე