საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის    სხდომის
24 მაისი 2012.
/პირველი რესპუბლიკის დარბაზი/
კომიტეტის წევრები: დავით თოდრაძე, თამაზ პეტრიაშვილი, კახაბერ ანჯაფარიძე, დილარ ხაბულიანი, გიორგი ხახნელიძის ადგილმონაცვლე მამუკა გაჩეჩილაძე.
მოწვეულები: ირაკლი ნადირაძე – დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე.
სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის 6 წევრის დასწრებით.
სხდომის დღის წესრიგის პროექტთან დაკავშირებით კომიტეტის წევრების მხრიდან შენიშვნები და მოსაზრებები არ გამოთქმულა
კომიტეტის წევრმა ერთხმად დაამტკიცეს დღის წესრიგი.
1. 1.არანაკლებ000 ამომრჩევლის ინიციატივით «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის რეგისტრაციის საკითხის განხილვა;
1. 2.«საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტების I მოსმენით განხილვა/საქართველოს მთავრობის საკანონმდებლო ინიციატივა/;
1. 3.„საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის“ პროექტისა და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონების პროექტების: საპარლამენტო ფრაქციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მეორე მოსმენით განხილვა (საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივა);
4. „საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში“ ცვლილებების შეტანის შესახებ რეგლამენტის პროექტის მეორე მოსმენით განხილვა (საქართველოს პარლამენტის წევრის ხათუნა გოგორიშვილის საკანონმდებლო ინიციატივა)
არანაკლებ 200 000 ამომრჩევლის ინიციატივით «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის რეგისტრაციის საკითხის განხილვა;
საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტ საქართველოს პარლამენტის ბიუროს დავალების შესაბამისად, განიხილავს არანაკლებ 200 000 ამომრჩევლის ინიციატივით წარმოდგენილი «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის წარდგენის უფლების განხორციელების მიზნით მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის (გიორგი თარგამაძის, ლევან ვეფხვაძის, მაგდა ანიკაშვილის, გიორგი ახვლედიანის, ნიკოლოზ ლალიაშვილის, რატი მაისურაძის, თამაზ კვაჭანტირაძის, ირაკლი გელბახიანის, თემურ თოლორაიას, ზაზა ვეკუას, გიორგი პაპელიშვილის, მირონ ტუღუშის, ჯაბა სამუშიას, მაგდალინა კოტრიკაძის, ინგა გრიგოლიას, კახა კორძაიასა და ზაზა გაბუნიას შემადგენლობით) განცხადებას.
განხილვის შედეგად დადგინდა, რომ საქართველოს პარლამენტის ბიუროს მიერ მოწოდებული საინიციატივო ჯგუფის განცხადება და თანდართული მასალები წარმოდგენილია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 175- მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტების მოთხოვნათა დაცვით.
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, კომიტეტი მიზანშეწონილად მიიჩნევს აღნიშნული საინიციატივო ჯგუფის რეგისტრაციაში გატარებას; შესაბამისად, მათთვის სარეგისტრაციო მოწმობისა და საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის მიერ აღნიშნული კანონპროექტის მხარდამჭერთა ხელმოწერების შესაგროვებლად დადგენილი ფორმის (ფურცლის) ნიმუშის გადაცემას.
1. 1.საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 1764–ე მე–3 პუნქტის შესაბამისად რეგისტრირებული იქნეს საინიციატივო ჯგუფი(გიორგი თარგამაძის, ლევან ვეფხვაძის, მაგდა ანიკაშვილის, გიორგი ახვლედიანის, ნიკოლოზ ლალიაშვილის, რატი მაისურაძის, თამაზ კვაჭანტირაძის, ირაკლი გელბახიანის, თემურ თოლორაიას, ზაზა ვეკუას, გიორგი პაპელიშვილის, მირონ ტუღუშის, ჯაბა სამუშიას, მაგდალინა კოტრიკაძის, ინგა გრიგოლიას, კახა კორძაიასა და ზაზა გაბუნიას შემადგენლობით) არანაკლებ არანაკლებ000 ამომრჩევლის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის უფლების განხორციელების მიზნით;
«საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტების I მოსმენით განხილვა/საქართველოს მთავრობის საკანონმდებლო ინიციატივა/;
მოისმინეს: ირაკლი ნადირაძის მოხსენება, რომლის თანახმადაც, საკანონმდებლო     ინიციატივის შემუშავების აუცილებლობა გამოწვეულია უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისათვის სახელმწიფო სამსახურში დასაქმების უზრუნველყოფისათვის; შესაბამისად საკანონმდებლო ინიციატივა მიზნად ისახავს უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეების სტატუსის მქონე პირთათვის საჯარო სამსახურში მუშაობის უფლების მინიჭებას.
როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა: «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის მიხედვით „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონს ემატება მე–151 მუხლი, რომლის თანახმადაც სახელმწიფო მოხელედ მიღების უფლება ასევე ენიჭებათ უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულის სტატუსის მქონე პირებსაც, რომლებიც არ არიან საქართველოს მოქალაქენი. «უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის თანხმად კი კანონის მე–11 მუხლს ემატება „ე“ ქვეპუნქტი, რომლის მიხედვითაც, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე პირს შესაძლებლობა მიეცემა, თუ იგი აკმაყოფილებს კანონით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს, მიღებულ იქნეს სახელმწიფო მოხელედ, გარდა პოლიტიკური თანამდებობისა, შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე.
ხათუნა გოგორიშვილმა აღნიშნა, რომ წარმოდგენილი ცვლილებების თანახმად «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონს ემატება 151 მუხლი, რომლის მიხედვითაც უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე პირს ეძლევა შესაძლებლობა მიღებულ იქნეს საჯარო სამსახურში შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე, თუ იგი აკმაყოფილებს კანონით დადგენილ მოთხოვნებს. თუმცა ვინაიდან მისი მიღება ხდება შრომითი ხელშკრულების საფუძველზე იგი ვერ ჩაითვლება სახელმწიფო მოხელედ, შესაბამისად მიზანშეწონილი იქნება, რომ აღნიშნული მუხლი და შესაბამისად მისი სათაური ჩამოყალიბდეს შემდეგი რედაქციით:
«უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე პირისათვის დადგენილი ძირითადი მოთხოვნები
უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე ქმედუნარიანი პირი, რომელსაც აქვს სათანადო ცოდნა და გამოცდილება, მიაღწია 21 წლის ასაკს და ფლობს სახელმწიფო ენას, შეიძლება მიღებულ იქნეს საჯარო სამსახურში მხოლოდ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე
როგორც ხათუნა გოგორიშვილმა აღნიშნა, თავისი შინაარსიდან გამომდინარე, სასურველი იქნება წარმოდგენილი მუხლი, «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონს დაემატოს არა 151 მუხლად, არამედ 161 მუხლად.
ანალოგიურად უნდა ჩამოყალიბდეს აგრეთვე «უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეების და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის პირველი მუხლით წარმოდგენილი დამატებაც, კერძოდ;
«) უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე პირი შეიძლება მიღებულ იქნეს საჯარო სამსახურში მხოლოდ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე, თუ იგი აკმაყოფილებს კანონით დადგენილ მოთხოვნებს».
კომიტეტის წევრები და კანონპროექტების ინიციატორი დაეთანხმნენ სხდომის თავმჯდომარის მიერ გამოთქმულ შენიშვნას და სრულად გაიზიარეს შემოთავაზებული წინადადებები.
1. 1.კომიტეტის სხდომაზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით კომიტეტი მხარს უჭერს კანონპროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენით განხილვას.
2. 2.კომიტეტის გადაწყვეტილებით Pკანონპროექტზე პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე თანამომხსენებლად დაინიშნოს საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე ხათუნა გოგორიშვილი.
„საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის“ პროექტისა და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონების პროექტების: საპარლამენტო ფრაქციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“, „ნორმატიული აქტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მეორე მოსმენით განხილვა (საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის საკანონმდებლო ინიციატივა)
მოისმინეს: ხათუნა გოგორიშვილის მოხენება. პარლამენტის რეგლამენტით დადგენილი პროცედურების შესაბამისად, მომხსენებელმა ახალი რეგლამენტის პროექტი წარმოადგინა მუხლობრივად, თავებისა და კარების მიხედვით.
მომხსენებელმა განხილვის დაწყებამდე კომიტეტის წევრებსა და სხდომაზე დამსწრე მასმედიის წარმომადგენლებს მიაწოდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ მეორე მოსმენით ახალი რეგლამენტის პროექტის განხილვამდე გაიმართა სამუშაო განხილვა საპარლამენტო ფრაქციებთან. რიგი მოსაზრებებისა და წინადადებებისა გათვალისწინებული იქნა სამუშაო რეჟიმში, ხოლო დანარჩენი შენიშვნების ერთიანი შეთანხმებული ვარიანტი კომიტეტისათვის ჯერ წარმოდგენილი არ არის. გაიმართა აგრეთვე რეგლამენტის პროექტის განხილვა ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლებთან მათ მიერ წარმოდგენილ შენიშვნებთან დაკავშირებით, რომელთა უმეტესი ნაწილიც ასევე გათვალისწინებულია.