/სხდომა ჩატარდა დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტთან ერთად/
სხდომას თავმჯდომარეობდნენ:    გია გოგუაძე  (აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე)
გიორგი მელაძე(დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე)
კომიტეტის წევრები: გ. გოგუაძე - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, გ. კაკალაშვილი, რ. კემულარია, კ. კუკულავა, ა. ლეკაშვილი, ა. სტურუა, რ. ფიფია, ი. შამილოვი, ე. ჯალაღონია, ნ. ჯანაშია.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ:: არჩილ გეგენავა - კომიტეტის თავმჯდომარე, პ. ლეჟავა - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ნ. აბულაშვილი, ზ. გულიკაშვილი, თ. დიასამიძე, ნ. ლალიაშვილი, ზ. მადურაშვილი, რ. მაისურაძე.
აპარატის თანამშრომლები: ი. ახალბედაშვილი - აპარატის უფროსი, რ. ქუთათელაძე, ი. ქიტიაშვილი.
მოწვეული სტუმრები: გ. ხუროშვილი – საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, გ. მელაძე, რ მარსაგიშვილი, დ. ოვაშვილი, თ. წურწუმია, გ. ჯაბუა, გ. ჩახვაძე – საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრები, ამავე კომიტეტების აპარატის თანამშრომლები, საქართველოს პარლამენტის იურიდიული დეპარტამენტის წარმომადგენლები.
1.        საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები (¹1/197; 06.09.2011): "თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ", "დაზღვევის შესახებ" საქართველოს კა ნონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "კომერციული ბან კების საქ მიანობის შესახებ" სა ქართ ველოს კანონში ცვლილების შე ტანის თაობაზე", "საქართ ველოს სამოქალაქო კო დექსში ცვლილების შეტა ნის თაობაზე", "საქართველოს სა ვაჭრო-სამ რეწველო პა ლა ტის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლი ლების შე ტა ნის თაო ბაზე", "საქართ ველოს სისხლის სამარ თ ლის კოდექსში ცვლი ლების შეტანის შესახებ", "წი აღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაო ბაზე", "საქართველოს კოდექსი სურსათის/ცხოველის საკ ვე ბის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის შესახებ","საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექს ში ცვლი ლების შეტანის თაობაზე""საქართველოს კოდექსი პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის შე სახებ" (¹07-2/337; 06.09.2011) –  III მოსმენა.
(მომხსენებელი: გ. ხუროშვილი - საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი).
2.        საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტები (¹1/206; 09.09.2011): "იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "იარაღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "წყლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ” საქართველოს კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სამშენებლოსაქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე", "პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ"  საქართველოს კანონში ცვლილების  შეტანისთაობაზე", "საქართველოს  საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების  შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ბაჟის შესახებკანონში ცვლილების  შეტანის თაობაზე", "სამეწარმეოსაქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე" (¹07-2/338; 09.09.2011) – III მოსმენა.
.ხუროშვილის  ინფორმაცია სხდომის დღის წესრიგით განსახილველი საკითხის და მისგან გამომდინარე პროექტების თაობაზე. მან აღნიშნა, რომ   წარმოდგენილ პროექტებთან დაკავშირებით მიმდინარეობდა მუშაობა მთავრობის მხრიდან, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკისა და აგრარულ საკითხთა კომიტეტებთან, ასევე ექსპერტებთან ერთად. დღეს წარმოდგენილია საკითხები მესამე მოსმენით განსახილველად.
"სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის შესახებ".  კოდექსის პროექტი აერთიანებს სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის სფეროებში დღეს მოქმედ საქართველოს ძირითად  საკანონმდებლო აქტებს. მასში მკაფიოდ არის გამიჯნული სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის სფეროში  სახელმწიფო კონტროლზე პასუხისმგებელი უფლებამოსილი ორგანოების კომპეტენციები; კოდექსი განსაზღვრავს სახელმწიფო კონტროლის ფორმებს და მექანიზმებს, სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის  ძირითადი პრინციპებს.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტებს –  "თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ", "დაზღვევის შესახებ" საქართველოს კა ნონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "კომერციული ბან კების საქ მიანობის შესახებ" საქართ ველოს კანონში ცვლილების შე ტანის თაობაზე", "საქართ ველოს სამოქალაქო კო დექსში ცვლილების შეტა ნის თაობაზე", "საქართველოს სა ვაჭრო-სამ რეწველო პა ლატის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლი ლების შე ტა ნის თაო ბაზე", "საქართ ველოს სისხლის სამარ თ ლის კოდექსში ცვლი ლების შეტანის შესახებ", "წი აღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაო ბაზე", "საქართველოს კოდექსი სურსათის/ცხოველის საკ ვე ბის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის შესახებ", "საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექს ში ცვლი ლების შეტანის თაობაზე""საქართველოს კოდექსი პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის შე სახებ"  და მიზანშეწონილად ჩათვალა მათი გატანა პარლამენტის სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად.
/კანონპროექტები – ოქმს თან ერთვის/.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტებ – "იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "იარაღის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "წყლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ” საქართველოს კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე", "სამშენებლო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე", "პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების შესახებ"  საქართველოს კანონშიცვლილების  შეტანის თაობაზე", "საქართველოს  საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების  შეტანის თაობაზე", "სახელმწიფო ბაჟის შესახებკანონში ცვლილების  შეტანისთაობაზე", "სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე", "საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებისშეტანის თაობაზე" და მიზანშეწონილად ჩათვალა მათი გატანა პარლამენტის სხდომაზე მესამე მოსმენით განსახილველად.