სოფლის განვითარების პროექტი - RDP (World Bank) სოფლის განვითარების პროექტი (Rural Development Project) საქართველოს მთიანი და მაღალმთიანი რეგიონების სოფლის მეურნეობის განვითარების პროგრამასაქართველოში ფრინველის გრიპის კონტროლისა და ადამიანებში გრიპის პანდემიისთვის მზადყოფნის და რეაგირების პროექტის გარემოსდაცვითი მართვის გეგმა შვედეთის დახმარების პროგრამა საქართველოს რძის პროდუქტების წარმოების სექტორში “სოფლის მეურნეობის და რეგიონალური განვითარების დარგში განათლებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში”
ირიგაციისა და დრენაჟის მომხმარებელთა ორგანიზაციების განვითარების პროექტიGTZ-ის პროექტი “საქართველოში ღვინის ხარისხის სისტემის და მეღვინეობის მარეგულირებელი ორგანოს ჩამოყალიბების ხელშეწყობა”ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული ტასისის პროექტი ფინანსური მართვის შესაძლებლობების გაზრდა სოფლის მეურნეობის სამინისტროში (IFMC)სასოფლო-სამეურნეო კვლევის, დანერგვა-კონსულტირების და სწავლების პროექტიირიგაციისა და დრენაჟის მომხმარებელთა ორგანიზაციების განვითარების პროექტიFAOგაეროს მსოფლიო სასურსათო პროგრამა (WFP)CARE-ის ინფორმაცია SLAAR2EP პროექტის შესახებინფორმაცია CARE-ს ELF პროექტის შესახებინფორმაცია "სიპ-დ" (CIP-W) პროექტის შესახებ კითხვარის მიხედვით AgVANTAGEევროკომისიის სიღარიბის შემცირების ინტეგრირებული პროგრამა სამცხე-ჯავახეთის სოციალურად დაუცველ სასოფლო თემებში სოციალური და მარკეტინგული კავშირები ახალქალაქის რაიონში