სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები |
სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია თავმჯდომარე შოთა ჭალაგანიძე თბილისი, აღმაშენებლის ხეივანი მე–12 კმ ტელეფონი 59–53–85, ფაქსი 59–53–85 e-mail
საქართველო სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტი რექტორი ლაშა გოცირიძე დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13კმ, 0131ა 53-98-06; 59-49-01
მებაღეობის,მევენახეობის და მეღვინეობის ინსტიტუტი დირექტორი მურმან ქურიძე თბილისი 0159,მარშალ გელოვანის 6 ტელეფონი 52–30–11; ფაქსი 52–30–11
ლევან ყანჩაველის მცენარეთა დაცვის ინსტიტუტი დირექტორი შაქრო ყანჩაველი თბილისი 0162, ჭავჭავაძის 82 ტელეფონი 23–03–88; 22–34–06
მეცხოველეობისა და საკვებწარმოების ინსტიტუტი დირექტორი თენგიზ ფირცხალაიშვილი თბილისი 0159, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე–12 კმ ტელეფონი 51–69–20
აგრარული ეკონომიკის ინსტიტუტი დირექტორი ავთანდილ ლაფაჩი თბილისი 0162, ჭავჭავაძის გამზ.37 ტელეფონი 25–81–20; ფაქსი 25–81–30 www.agroeco.org.ge
მიხეილ საბაშვილის ნიადაგმცოდნეობის, აგროქიმიის და მელიორაციის ინსტიტუტი დირექტორი თინათინ ჩიტაშვილი თბილისი 0165, ზაჰესი ტელეფონი 65–67–50; 40–34–23
მეფუტკრეობის ინსტიტუტი დირექტორი ტატიანა მანთაძე თბილისი 0105, ოქროყანა 93–23–63; 99–72–50 ფაქსი 93–23–63
აგრარული რადიოლოგიის და ეკოლოგიის ინსტიტუტი დირექტორი ზაურ ჩანქსელიანი თბილისი 3306, ზაჰესი ტელეფონი 65–80–33; ფაქსი 65–80–33
იულონ ლომოურის მიწათმოქმედების ინსტიტუტი დირექტორი ავთანდილ მუმლაძე მცხეთა 3300, წეროვანი ტელეფონი 10–65–05
ჩაის სუბტროპიკული კულტურების და მრეწველობის ინსტიტუტი დირექტორი თემურ რევიშვილი ოზურგეთი 3503, ანასეული ტელეფონი (296) 74600
ვასილ გულისაშვილის მეტყევეობის ინსტიტუტი დირექტორი ნიკა ბურდული თბილისი 0186, მინდელის 9 ტელეფონი 31–72–34; 31–72–30
წყალთა მეურნეობის და საინჟინრო ეკოლოგიის ინსტიტუტი დირექტორი გივი გავარდაშვილი თბილისი 0162, ჭავჭავაძის გამზ 60 ტელეფონი 22–40–94; ფაქსი 22–73–00