აგრარულ საკითხთა კომიტეტის სხდომის
ოქმი #24 2011 წლის 17 ნოემბერი
სხდომის თავმჯდომარე: გია გოგუაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე)
სხდომას ესწრებოდნენ: კომიტეტის წევრები: გ. გოგუაძე - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, ნ. აბულაშვილი, გ. კაკალაშვილი, რ. კემულარია, კ. კუკულავა, ა. ლეკაშვილი, ზ. მადურაშვილი, ი. შამილოვი, ე. ჯალაღონია, ნ. ჯანაშია.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ:: არჩილ გეგენავა - კომიტეტის თავმჯდომარე, პ. ლეჟავა - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ზ. გულიკაშვილი, თ. დიასამიძე, რ. თედორაძე, ნ. ლალიაშვილი, რ. მარსაგიშვილი, ა. სტურუა, რ. ფიფია.
აპარატის თანამშრომლები: ი. ახალბედაშვილი - აპარატის უფროსი, ნ. ნოზაძე, ს. სვანიძე, ი. ქიტიაშვილი. მოწვეული სტუმრები: ხ. კაპანაძე - საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივნის წარმომადგენელი, დ. თოთლაძე – საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს იურიდიული სამსახურის წარმომადგენელი.
(მომხსენებელი: გიორგი ხუროშვილი - საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი).
ხ. კაპანაძის ინფორმაცია - "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე". მან განმარტა, რომ წარმოდგენილი პროექტით საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - ვაზისა და ღვინის დეპარტამენტი - "სამტრესტი"-ს სახელწოდება შეიცვალა და განისაზღვრა, როგორც საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - "ღვინის ეროვნული სააგენტო". შესაბამისად, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ხორციელდება იმ პუნქტების შეცვლა, სადაც მითითებულია "სამტრესტი"-ს სახელწოდება. გარდა ამისა, წარმოდგენილ კანონპროექტში აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მეორე მოსმენით განხილვისას გამოთქმული შენიშვნები მთავრობის მიერ გათვალისწინებულია.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოს კანონის პროექტს - "საქართველოსზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე" და მიზანშეწონილად ჩათვალა მისი გატანა პარლამენტის სხდომაზე მესამე მოსმენითგანსახილველად. სხდომის თავმჯდომარე: გ. გოგუაძე სხდომის მდივანი: ი. ქიტიაშვილი |