აგრარულ საკითხთა კომიტეტის სხდომის ოქმი #18 2011 წლის 22 სექტემბერი სხდომის თავმჯდომარე: გია გოგუაძე (კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე)
კომიტეტის წევრები: გ. გოგუაძე – კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, გ. კაკალაშვილი, რ. კემულარია, კ. კუკულავა, ა.ლეკაშვილი, ზ. მადურაშვილი, რ. ფიფია. ი. შამილოვი, ე. ჯალაღონია, ნ. ჯანაშია.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ:: არჩილ გეგენავა – კომიტეტის თავმჯდომარე, პ. ლეჟავა – კომიტეტისთავმჯდომარის პირველი მოადგილე, ნ. აბულაშვილი, ზ. გულიკაშვილი, თ. დიასამიძე, რ. თედორაძე, ნ. ლალიაშვილი, რ.მარსაგიშვილი, ა. სტურუა.
აპარატის თანამშრომლები: ი. ახალბედაშვილი - აპარატის უფროსი, ი. ლომთაძე, ნ. ნოზაძე, რ. ქუთათელაძე, ი. ქიტიაშვილი.
მოწვეული სტუმრები: ი. ღვალაძე – საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – «საქპატენტის»გენერალური დირექტორი, ნ. კერესელიძე – საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობებისდეპარტამენტი.
1. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტი(¹1/200; 08.08.2011) - «საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ» საქართველოსკანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» (¹07-2/334; 09.08.2011). (მომხსენებელი: ირაკლი ღვალაძე – საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – «საქპატენტის» გენერალური დირექტორი).
ი. ღვალაძის ინფორმაცია საქართველოს კანონის პროექტის - «საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიულიაღნიშვნის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე». მან აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მიღების მიზეზია სხვაქვეყნებში ქართული ადგილწარმოშობის დასახელების ან გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციისა და დაცვისათვის შესაბამისიღონისძიებების გატარება. წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით, «საქპატენტს» გარკვეულ შემთხვევებში, კერძოდ, როდესაც ადგილწარმოშობისდასახელების და გეოგრაფიული აღნიშვნების «საქპატენტში» რეგისტრაციისას განმცხადებელი არის საჯარო ხელისუფლების ორგანოან საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, მიენიჭება სხვა ქვეყნებში საქართველოში რეგისტრირებული ადგილწარმოშობებისდასახელებებისა ან გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციისა და დაცვისათვის შესაბამისი ღონისძიებების გატარებისუფლებამოსილება.
1. გ. გოგუაძე: მაინტერესებს, როგორი ფორმით მოხდება აღნიშნული საკითხის რეგულაცია რუსეთთან მიმართებაში?
2. ი. ღვალაძე: 2004 წელს ხელშეკრულების - «ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის შესახებ» - საფუძველზე მოხდა სიებისგაცვლა. აქ არ არის საუბარი პატენტებზე, ეს არის საქონელზე ტრადიციულად გამოყენებული აღნიშვნების სიები, რომლებიცწარმოადგენენ მხარე სახელმწიფოების ტერიტორიაზე მდებარე გეოგრაფიული ობიექტების სახელწოდებებს. «საქპატენტსა» და«როსპატენტს» შორის მოხდა მათი გაცვლა დიპლომატიური გზებით. სიები გაიგზავნა სხვა ქვეყნებშიც, უკრაინში და სხვა.გერმანიაში ღვინოების - «წინანდალი», «ქინძმარაული», «ხვანჭკარა» - შემთხვევაში მთავრობის განკარგულება გვჭირდებოდა მათიდაცვისათვის შესაბამისი ღონისძიებების გასატარებლად. წარმოდგენილი ცვლილებით «საქპატენტს» მიენიჭება სხვა ქვეყნებშისაქართველოში რეგისტრირებული ადგილწარმოშობების დასახელებებისა ან გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციისა დადაცვისათვის საჭირო ღონისძიებების გატარების უფლებამოსილება.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა საქართველოს მთავრობის საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილ საქართველოსკანონის პროექტს - «საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ» საქართველოსკანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და მიზანშეწონილად ჩათვალა მისი გატანა პარლამენტის სხდომაზე პირველიმოსმენით განსახილველად.