საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების, ევროპასთან ინტეგრაციისა და დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტები კომიტეტების ერთობლივი სხდომის
ოქმი    N 24
19 დეკემბერი, 2011 წ.  17.00. სთ.
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე დავით დარჩიაშვილი, (სხდომის თავმჯდომარე),  დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნუგზარ წიკლაური.
კომიტეტის წევრები - დევი ოვაშვილი,  ირაკლი კენჭოშვილი, ეკატერინე ხერხეულიძე, ლაშა დამენია, თენგიზ სხირტლაძე,
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ -  რატი სამყურაშვილი,  ელგუჯა მაკარაძე,  გურამ კაკალაშვილი, გიორგი ახვლედიანი.
სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ:
ირაკლი გორდულაძე – საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე.
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი : "საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის" – განხილვა.
მოისმინეს მომხსენებლის ინფორმაცია "საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციასთან" დაკავშირებით. მან აღნიშნა, რომ ეს დოკუმენტი განსაზღვრავს ქვეყნის ძირითად მიმართულებებს უსაფრთხოების ჭრილში. ამ დოკუმენტში არის საუბარი ყველა იმ საფრთხეზე, რომელიც ქვეყნის წინაშე დგას. სხდომაზე ნუგზარ წიკლაურმა აღნიშნა, რომ დოკუმენტში დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტისათვის არის ორი ძალიან მნიშვნელოვანი თავი: 1. თავი რომელიც ცალკე ეძღვნება დიასპორას და 2. თავი რომელიც ასევე ცალკე ეძღვნება კავკასიის უსაფრთხოებას. მისი განცხადებით ეს კონცეფცია ადეკვატურად პასუხობს საქრთველოს წინაშე მდგარ გამოწვევებს.
მომხსენებლის განცხადებით ამ დოკუმენტის მნიშვნელობას განსაზღვრავს რამოდენიმე ფაქტორი: 1. ეს დოკუმენტი არის გზამკვლევი ხელისუფლებისათვის; 2. ეს დოკუმენტი არის გზამკვლევი საზოგადოებისათვის და 3. ეს დოკუმენტი არის საქართველოს სავიზიტო ბარათი საერთაშორისო დონეზე.
სხდომაზე დეპუტატების მხრიდან დაისვა შეკითხვა, თუ რამდენადაა ფრომირებული აღნიშნულ დოკუმენტში ქართული კულტურული ძეგლებისა და ეკლესიების მდგომარეობა საქართველოს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, რაზეც მომხსენებელმა უპასუხა, რომ ამ საკითხებზე ხედვა უშუალოდაა ხაზგასმული უსაფრთხოების კონცეფციაში.
მომხსენებლის მოკლე მიმოხილვის შემდეგ დეპუტატებმა ერთხმად დაუჭირეს მხარი აღნიშნული დოკუმენტის განხილვას საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი : "საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციას"  და მიზანშეწონილად მიიჩნევს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მის განხილვას.