ირაკლი ნადირაძე – დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო
სხდომის თავმჯდომარე მიესალმა დამსწრე საზოგადოებას და გააცნო სხდომის დღის წესრიგი.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, კომიტეტის წევრებს შენიშვნები და წინადადებები არ გამოუთქვამთ და კენჭისყრით დაამტკიცეს წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ   საკითხთან დაკავშირებით,
მოისმინეს ირაკლი ნადირაძის ინფორმაცია. მან დეტალურად ისაუბრა წარმოდგენილ კანონის პროექტებზე, რომლის თანახმადაც ცვლილება შედის „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონსა და და ,,უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ’’ საქართველოს კანონში.
მომხსენებლის განმარტებით, კანონპროექტის შემუშავება უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისათვის სახელმწიფო სამსახურში დასაქმების უზრუნველყოფის აუცილებლობამ განაპირობა. ცვლილების თანახმად, უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე ქმედუნარიანი პირი, რომელსაც აქვს სათანადო ცოდნა და გამოცდილება, მიაღწია 21 წლის ასაკს და ფლობს სახელმწიფო ენას, შეიძლება მიღებულ იქნეს საჯარო სამსახურში მხოლოდ შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე. მათთვის გარკვეული შეზღუდვებიც წესდება, კერძოდ, ისინი ვერ დაიკავებენ პოლიტიკურ თანამდებობებს.
ნუგზარ წიკლაურმა დადებითად შეაფასა საქართველოს მთავრობის ინიციტივა და აღნიშნა, რომ ცლილების შედეგად შესაძლებელი იქნება უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე პირების ინტელექტუალური პოტენციალი ქართულ სახელმწიფოს და მის შემდგომ განვითარებას მოხმარდეს.
სხდომაზე გამოთქმული შენიშვნების გათვალისწინებით, დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი მხარს უჭერს წარმოდგენილ კანონპროექტებს და მომზადებულად მიიჩნევს საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირევლი მოსმენით განხილვისათვის.