სხდომის თავმჯდომარე მიესალმა დამსწრე საზოგადოებას და გააცნო  სხდომის დღის წესრიგი.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, კომიტეტის წევრებს  შენიშვნები და წინადადებები არ გამოუთქვამთ და კენჭისყრით დაამტკიცეს წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ პირველ საკითხთან  დაკავშირებით,
მოისმინეს დავით ბაქრაძის ხედვა საბერძნეთის რესპუბლიკასა და საქართველოს მომავალი თანამშრომლობასთან დაკავშირებით. ასევე მნიშვნელოვანია საბერძნეთთან სატრანსპორტო ურთიერთობის, ტურისტული მიმოსვლის გაძლიერება. საბერძნეთის რეპუბლიკასთან ურთიერთობის დროს დიდი მნიშვნელობა მიენიჭება კულტურული ღონისძიებებისა ჩატარებას. დავით ბაქრაძის განცხადებით საბერძნეთის სოფლის მეურნეობის განვითარება აუცილებლად უნდა იქნეს გამოყენებული საქართველოს სოფლის მეურნეობის საკეთილდღეოდ. კერძოდ მათი აგროტექნოლოგიის გაზიარება ჩვენთვის. რაც შეეხება ტურიზმს, საბერძნეთში არსებობს სასწავლო დაწესებულებები, სადაც გაგზავნილი უნდა იქნენ  ჩვენი წარმომადგენლები მთლიანი სისტემის შესასწავლად, რათა მომავალში მათი გამოცდილება გაზიარებული და გამოყენებული იქნას საქართველოს ტურიზმის სფეროში.
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ მეორე საკითხთან დაკავშირებით,
მოისმინეს ილია გიორგაძის ხედვა რუმინეთსა და საქართველოს შორის ურთიერთობის შესახებ. მისი განცხადებით პრიორიტეტული იქნება 2012 წლიდან ნატო – ჩიკაგოს სამიტზე საქართველოსთვის მხარდაჭერის მოპოვება და თანამშრომლბის გაზრდა, ტურისტული მიმოსვლისა და სატრანსპორტო ურთიერთობის გაძლიერება.
მომსხენებლის განცხადებით ერთ–ერთი პრიორიტეტული მიმართულება იქნება ახერბაიჯანი–საქართველო–რუმინეთის გაზსადენის პროექტზე მუშაობა, რომელსაც ცოტა ხნის წინ უნგრეთიც შეუერთდა.
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი მხარს უჭერს:
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილ დავით ბაქრაძის კანდიდატურას საბერძნეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობაზე;
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილ ილია გიორგაძის კანდიდატურას რუმინეთში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობაზე.