საქართველოს პარლამენტის ურიდიულ საკითხთა და დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტების ერთობლივი სხდომის
ოქმი N 20 17 ნოემბერი, 2011 წ. 15.00. სთ. პირველი რესპუბლიკის დარბაზი
ურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილი, დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე რატი სამყურაშვილი
კომიტეტის წევრები - რატი სამყურაშვილი, დევი ოვაშვილი, ირაკლი კენჭოშვილი, გურამ კაკალაშვილი, ლაშა დამენია, თენგიზ სხირტლაძე.
სხდომას საპატიო მიზეზით არ ესწრებოდნენ - ნუგზარ წიკლაური, ეკატერინე ხერხეულიძე, ელგუჯა მაკარაძე, გიორგი ახვლედიანი. სხდომის უფლებამოსილება განისაზღვრა საქართველოს პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის 6 წევრის დასწრებით.
სხდომას აგრეთვე ესწრებოდნენ: ირაკლი ნადირაძე – დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე
საქართველოს მთვარობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული საქართველოს კანონის პროექტები: ,,უცხოეთში მცხოვრებითანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ’’, ,,უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,უმაღლესი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,ზოგადი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სპორტის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლიელების შეტანის თაობაზე’’ – მესამე მოსმენა. მომხსენებელი:
ირაკლი ნადირაძე – დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე
სხდომის თავმჯდომარე მიესალმა დამსწრე საზოგადოებას და გააცნო სხდომის დღის წესრიგი. აღნიშნულთან დაკავშირებით, კომიტეტის წევრებს შენიშვნები და წინადადებები არ გამოუთქვამთ და კენჭისყრით დაამტკიცეს წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
სხდომის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხთან დაკავშირებით, ირაკლი ნადირაძემ კომიტეტის მიერ მესამე მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა მოხსენება საქართველოს მთვარობის მიერსაკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებული საქართველოს კანონის პროექტები: ,,უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორულიორგანიზაციების შესახებ’’, ,,უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,უმაღლესი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,ზოგადი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სპორტის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’.
აღნიშნულ პროექტებთან დაკავშირებით კომიტეტის წევრებს შენიშვნები არ გამოუთქვამთ.
სხდომის თავმჯდომარემ მადლობა გადაუხადა მომხსენებელს და გამოაცხადა კენჭისყრის პროცედურა. კომიტეტმა გადაწყვიტა
დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს მთვარობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით მომზადებულსაქართველოს კანონის პროექტებს: ,,უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ’’, ,,უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,უმაღლესი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,ზოგადი განათლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სპორტის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლიელების შეტანის თაობაზე’’ და მიზანშეწონილად მიიჩნევს პარლამენტის პლენალურ სხდომაზე მესამე მოსმენით მის განხილვას.