საქართველოს პარლამენტის განათლებისმეცნიერებისა და კულტურის
28 ივნისი, 2010.                                                                                 კომიტეტის სათათბირო ოთახი N239
12 საათი
სხდომას უძღვებოდა კომიტეტის თავმჯდომარე გიორგი გაბაშვილი.
ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები: ოჩიაური ხათუნაროინიშვილი გიორგი, ახვლედიანი გიორგი, ბაინდურიანი არმენაკთევდორაძე გოჩა, კვაჭანტირაძე თამაზ, მაკარაძე ელგუჯა, სტურუა ავთანდილ, შანიძე გოჩა, ჯალაღონია ედიშერ პაპუნა პეტრიაშვილი – ფინანსთა მინისტრის მოადგილე; გია ხუროშვილი – მთავრობის საპარლამენტო მდივანი; კომიტეტის აპარატის თანამშრომლები; მასმედიის წარმომადგენლები.
1.       საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე“ განხილვა.
(გია ხუროშვილი – საქართველოს მთავარობის საპარლამენტო მდივანი)
2.       საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტის „საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ განხილვა.
(პაპუნა პეტრიაშვილი – საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე)
მოისმინეს საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე.
კანონპროექტი წარმოადგინა საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა გიორგი ხუროშვილმა. აღინიშნა, რომ კანონპროექტის მომზადება განაპირობა იმ რეფორმებმა, რომლებიც მიმიდნარეობს სახელმწიფო მმართველობის სფეროში. საქართველოს მთავრობის სტრუქტურაში შეიქმნა ახალი - სპორ ტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო. შესაბამისად, აღნიშნულმა გამოიწვია კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროს ფუნქციებში ცვლილებები, რაც მის სახელწოდებაშიც უნდა აისახოს. ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს წინაშე მდგარი ამოცანებიდან გამომდინარე, ასევე ერთიანი ეკონომიკური პოლიტიკის განხორციელების მიზნით, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, როგორც ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს სამართალმემკვიდრეს, გადაეცემა  საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – ერთიანი სატრანსპორტო ადმინისტრაცია.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა წარმოდგენილ ცვლილებებს და მიზანშეწონილად მიიჩნია მისი  განხილვა პლენარულ სხდომაზე.
მოისმინეს საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი კანონპროექტი საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“.
კანონპროექტი წარმოადგინა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ პაპუნა პეტრიაშვილმააღინიშნარომ კანონპროექტის მიზანია საქართველოს 2010 წლისსახელმწიფო ბიუჯეტის ორგანიზაციული კლასიფიკაციისა და ბიუჯეტის გადასახადების დაზსტებარაც გამოწვეულია საქართველოს მთავრობის სტრუქტურაში განხორციელებულიცვლილებებითკომიტეტის გამგებლობაში შემავალი კულტურისძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო ჩამოყალიბდა საქართველოს კულტურისა და ძეგლ დაცვისსამინისტროდ და შეიქმნა საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო.
განხორციელებული ცვლილებების შედეგად  ბიუჯეტიდან დამატებითი ხარჯების გამოყოფა არ ხდება და არსებული ასიგნებების ფარგლებში თანხები გადანაწილდება ორსამინისტროს შორის.
კომიტეტის წევრებმა მხარი დაუჭირეს კანონპროექტს და მიზანშეწონილად მიიჩნიეს მისი განხილვა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე.