სხდომის თავმჯდომარე: დავით დარჩიაშვილი
სხდომის მდივანი: ნინო ხუციშვილი
პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი ელჩების კანდიდატურების განხილვა.
მოწვეული სტუმარი:
პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანი _ ირაკლი გორდელაძე.
დავით დარჩიაშვილის წინადადებით, ირაკლი გორდელაძემ სხდომაზე განსახილველად გამოიტანა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარმოდგენილი ელჩების კანდიდატურებისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი. ირაკლი გორდელაძემ სხდომის წევრებს წარუდგინა:
რომში განლაგებულ გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში (FAO, IFAD, ჭFP) საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად კონსტანტინე გაბაშვილის კანდიდატურისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი;
ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად და ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად პაატა გაფრინდაშვილის კანდიდატურისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი;
ევროკავშირში საქართველოს წარმომადგენლად და ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად სალომე სამადაშვილის კანდიდატურისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი;
იუნესკოში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად მამუკა კუდავას კანდიდატურისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი.
კომიტეტმა მხარი დაუჭირა წარმოდგენილი კანდიდატურების პლენარულ სხდომაზე განხილვას.