სხდომის თავმჯდომარე: დავით დარჩიაშვილი
სხდომის მდივანი: ნინო ხუციშვილი
1. "საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის მგზავრებისა და ტვირთების საერთაშორისო საავტომობილო გადაზიდვების შესახებ" ხელშეკრულებაში შესატანი ცვლილებები.
პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე - ირაკლი გორდულაძე.
დავით დარჩიაშვილმა სხდომის წევრებს წარუდგინა ირაკლი გორდულაძე და სთხოვა წარმოედგინა"საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობასა და ბულგარეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის მგზავრებისა და ტვირთების საერთაშორისო საავტომობილო გადაზიდვების შესახებ" ხელშეკრულებაში შესატანი ცვლილებები.
ირაკლი გორდულაძემ აღნიშნა, რომ ხელშეკრულება ორ ქვეყანას შორის 1995 წლის 19 იანვარს გაფორმდა. აღნიშნულ შეთანხმებაში ასახული ცვლილებები ტექნიკური და სამართლებრივი ხასიათისაა. "საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობა" იცვლება "საქართველოს მთავრობით". იურიდიული ცვლილების თანახმად ერთ-ერთ სახელმწიფოს ტერიტორიაზე რეგისტრირებულ სატრანსპორტო საშუალებებზე მეორე სახელმწიფოს ტერიტორიაზე საგზაო ინფრასტრუქტურის გამოყენებისთვის დაწესებული მოსაკრებელი ვრცელდება.
კომიტეტის თავმჯდომარის, დავით დარჩიაშვილის განცხადებით, კომიტეტი მიესალმება ხელშეკრულებაში წარმოდგენილ ცვლილებებს და მხარს უჭერს დოკუმენტის რატიფიცირებისათვის მის პლენარულ სხდომაზე გატანას.