სხდომის თავმჯდომარეირაკლი კენჭოშვილი
სხდომის მდივანინინო ხუციშვილი
დღის წსრიგი:
1. საქართველო – ევროკავშირის ურთიერთობის აქტუალური საკითხების ირგვლივ არსებული მდგომარეობა («აღმოსავლეთ პარტნიორობა», «პარტნიორობა მობილურობისათვის»).
მოწვეული სტუმრები:
1. თამარ ბერუჩაშვილი - ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო  მინისტრის მოადგილე.
სხდომის მსვლელობა:
ირაკლი კენჭოშვილმა სხდომის წევრებს წარუდგინა ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფომინისტრის მთავარი მრჩეველითამარ ბერუჩაშვილი და სთხოვა გაეკეთებინა მოხსენება.
თამარ ბერუჩაშვილმა სხდომაზე დეტალურად  განიხილა ევროკავშირის 27 ქვეყნისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 სახელმწიფოსთანსაქართველოს თანამშრომლობის მიმდინარე საკითხები.
მან  მიმოიხილა  ევროკავშირის სამეზობლო პოლიტიკის სამოქმედო გეგმის, ”აღმოსავლეთ პარტნიორობის” და  პარტნიორობამობილურობისათვის” პროგრამების ფარგლებში მთავრობის მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების დინამიკაკერძოდაღნიშნა რომ 2010წელს სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ მომზადდა ყოველწლიური ანგარიში და შემუშავებული იქნა 2011 წლის სამოქმედო გეგმა.აგრეთვე საქართველოს მიერ პროგრესული ნაბიჯები იქნა გადადგმული ასოცირების ხელშეკრულების კუთხითკერძოდ ჩატარდა 3 პლენარულისესია და მოლაპარაკებები სასურველი ტემპით მიმდინარეობს.
ბერუჩაშვილის განმარტებით ამ ეტაპზე საქართველოს მიზანიარაც შეიძლება მალე დაიწყოს DFA–თან დაკავშირებული მოლაპარაკებები,სადაც  განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პოლიტიკური დიალოგისა და უსაფრთხოების საკითხები.
მომხსენებელმა კურადღება გაამახვილა ევროკავშირის ახალ პოლიტიკაზე "აღმოსავლეთ პარტნიორობისფარგლებში თანამშრომლობასთანდაკავშირებით  და აღინიშნა რომ საქართველო მას იყენებსროგორც ფორმატს თავისი თავის წარმოსადგენად.
სხდომაზე საუბარი შეეხო "პარტნიორობა მობილურობისთვის ევროკავშირის ინიციატივას". აღნიშნული პროგრამა  გულისხმობს მიგრაციისსაკითხებში თანამშრომლობას  და  მოიცავს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში არალეგალურ მიგრაციასთან დაკავშირებითერთობლივი ბრძოლისღონისძიებების გატარებასასევე ცირკულარული მიგრაციისდროებითი ბინადრობის და დასაქმების საშუალებების შექმნას.
მიგრაციის პოლიტიკის I ეტაპი - ვიზების გამარტივება და რეადმისიის ხელშეკრულების გაფორმება საქართველომ უკვე განახორციელა და ამმხრივ ჩვენი ქვეყნის მიზანი ვიზების გაცემის შემდგომი ლიბერალიზაციაა. II  ეტაპი არის ევროკავშირში ლეგალურად მომუშავე საქართველოსმოქალაქეების სოციალური დაცვის უზრუნველყოფარისთვისაც უნდა შეიქმნას მათი დაცვის სამართლებრივი ჩარჩო.
ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო  მინისტრის მოადგილემქალბატონმა თამარბერუჩაშვილმა პასუხი გასცა კომიტეტის წევრთა მიერ დასმულ შეკითხვებს.