საქართველოს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ  საქმეთა კომიტეტთან არსებული სპორტის განვითარების    სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს სხდომის ოქმი N23
8 ოქტომბერი 2010 წ.
საბჭოს წევრები: გიორგი გალდავა, თენგიზ გაჩეჩილაძე, როლანდ აბულაძე, თამაზ თევზაძე, ზურაბ კახაბრიშვილი, ირაკლი დოლაბერიძე, კახი კახიაშვილი, ნინო ქურდაძე.
მაია ყუფარაძე– UNICEF-ის წარმომადგენელი;
თეა პაიჭაძე – ეროვნულ სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორის მოადგილე;
ქეთევან ქობალია – განათლების ჯგუფის ექსპერტი;
დარეჯან ქობელაშვილი – განათლების ჯგუფის ექსპერტი;
ნანა დალაქიშვილი – განათლების ჯგუფის ექსპერტი;
ლევან კიკალიშვილი – საქარველოს ბავშვთა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი;
გია ჩანჩიბაძე – საქარველოს ბავშვთა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაციის ვიცე პრეზიდენტი;
ზოდიკო ფარქოსაძე – სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი.
საქართველოში ბავშვთა და მოზარდთა ფიზიკური განათლებისა და სპორტში მათი მასობრივად ჩაბმის ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმისა და რეკომენდაციების განხილვა
სხდომის თავმჯდომარე: მიესალმა სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს წევრებს. Aგააცნო მათ დღის წესრიგი, რომელიც საბჭომ ერთხმად დაამტკიცა.
დღის წესრიგით გათვალისწინებულ პირველ საკითხთან დაკავშირებით:
თავმჯდომარის ინფორმაციით, ამ ეტაპზე უკვე მზადაა ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმა და რეკომენდაციები. დოკუმენტში გაწერილია სამი ვადა, ესენია:
A - საკითხის გადაწყვეტა პირველივე წელს; B - საკითხის გადაწყვეტა 2-3 წელიწადში;  C - გრძელვადიანი ამოცანა.
აღნიშნული სამოქმედო გეგმა მოიცავს რეკომენდაციებს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა:
1. ორგანიზაციულ სტრუქტურული ცვლილებები (განათლების, სპორტისა და ჯანდაცვის სამინისტროების სისტემაში);
2.მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, სპორტული დარბაზებითა და მოედნებით უზრუნველყოფა, სპორტული ნაგებობების ბავშვებისათვის ხელმისაწვდომობის გაზრდა;
3. ბავშვთა და მოზარდთა სპორტის ეროვნული საშეჯიბრო სისტემა;
4. მოსწავლეთა ფიზაღზრდისა და ფიზიკური განათლების, სპორტის სკოლაში მასობრივად შეტანის ახალი სისტემა;
5. ბავშვთა სპორტის ფიზიკური აღზრდის სპეციალისტებითა და მწვრთნელთა კადრებით უზრუნველყოფა, მათი გადამზადების სისტემის ჩამოყალიბება;
თავმჯდომარემ საბჭოს გააცნო თითოეული რეკომენდაციის შინაარსი და იქვე დასძინა, რომ საჭიროდ მიაჩნია აღნიშნულ რეკომენდაციებს დაემატოს მე-6 განყოფილება, კერძოდ: საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც აუცილებელია წინამდებარე ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის ცხოვრებაში პრაქტიკული რეალიზაციისთვის.ვაჟა შუბლაძემ წინადადებით მიმართა საბჭოს წევრებს, რომ დეტალურად გაეცნონ აღნიშნულ სამოქმედო გეგმას და თავისი მოსაზრებები და შენიშვნები წერილობით წარმოადგინონ 15 ოქტომბრამდე.
მაია ყუფარაძე დაინტერესდა უფასო იქნება თუ არა ბავშვებისთვის სკოლებში გახსნილი სპორტული სექციები?
ვაჟა შუბლაძემ განმარტა, რომ ეს არის სკოლის გადასაწყვეტი, მაგრამ რა თქმა უნდა უმჯობესია თუ აღნიშნული სექციები იქნება უფასო.
ზურაბ კახაბრიშვილმა განაცხადა, რომ იგი მზადაა სხვა ექიმებთან ერთად, საპილოტე სკოლებში სურვილის არსებობის შემთხვევაში, ბავშვებს ჩაუტარონ უფასო სამედიცინო კონსულტაცია.
როლანდ აბულაძემ მადლობა გადაუხადა თავმჯდომარეს საინტერესო მოხსენებისთვის და დაინტერესდა უმჯობესი ხომ არ იქნება, თუ დოკუმენტში ტერმინს ,,ფიზაღზრდა” ჩავანაცვლებთ ,,ფიზიკური აღზრდით”.
თენგიზ გაჩეჩილაძემ განაცხადა, რომ ეს არის სამსჯელო და შესაძლებელია განხილულ იქნას სხვა ვარიანტებიც აღნიშნული ტერმინის ჩასანაცვლებლად.
აგრეთვე აზრი გამოთქვეს: