(განათლების და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე)
2 კოლეჯის კურსდამთავრებულთა დასაქმების შესაძლებლობები
მომხსენებელი: ნათელა პაპუნაშვილი
(კაჭრეთის პროფესიული საჯარო სკოლა "აისის” დირექტორი)
3. საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი (¹1/37; 02.03.2012): "ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (07-2/421; 02.03.2012) (მესამე მოსმენა)
მომხსენებელი: ვახტანგ ბალავაძემ
(საქართველოს პარლამენტის წევრი)
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინა ქურდაძემ სხდომაზე წარმოადგინა პროფესიული განათლების დაფინანსების ახალი ხედვა. მან ისაუბრა პრეზიდენტის ინიციატივაზე, რაც გულისხმობს პროფესიული განათლების მსურველთა კატეგორიებისთვის 1000 ლარიანი ვაუჩერის გადაცემას, კერძოდ:
1. პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის გაგრძელების ყველა მსურველს სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან გადაეცემათ 1000 ლარიანი ვაუჩერი;
2. სკოლის დამთავრებისთანავე, საშუალო და ზოგადი განათლების მიღების შემდგომ, თუ ახალგაზრდა სწავლას გააგრძელებს პროფესიულ კოლეჯებში, გადაეცემათ 1000 ლარიანი ვაუჩერი;
3. ვინც გადალახავს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილი წესით ტესტირების მინიმალურ ზღვარს, მისი სწავლაც პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში დაფინანსდება 1000 ლარიანი ვაუჩერით;
4. დანარჩენ მსურველებს კი სწავლა დაუფინანსდებათ ვაუჩერის ღირებულების 70%-ის ოდენობით.
კაჯრეთის პროფესიული საჯარო სკოლა "აისის” დირექტორმა ნათელა პაპუნაშვილმა ისაუბრა კოლეჯის კურსდამთავრებულთა დასქმების შესაძლებლობებთან დაკავშირებით.
კომიტეტის თავმჯდომარემ ვახტანგ ბალავაძემ მესამე მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოსორგანული კანონის პროექტი "ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. მან განმარტა, რომ წარმოდგენილი ცვლილების განხორციელება განაპირობა სახელმწიფო ქონების მართვის პოლიტიკის გათვალისწინებით ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულებისათვის გარკვეულ შემთხვევებში ქონების გადაცემის საკითხის აუცილებლობამ კანონპროექტის მიზანია სახელმწიფოს მხრიდან ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ქონების ფორმირების ხელშეწყობა.
კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი "ადგილობრივითვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს კანონის პროექტის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე მესამემოსმენით განსახილველად გატანას.
სხდომის დამთავრების შემდეგ, ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრის დროს კომიტეტის წევრებმა ისაუბრეს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის კაჭრეთის თემში განხორციელებული და მიმდინარე ინფრასტრუქტურული ღონისძიებების შესახებ.