საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე
საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილემ ნინო ენუქიძემ პირველი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტები: "ბირთვულიდა რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ”, "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, და "შეიარაღებისსამხედრო ტექნიკისადა ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”. მისი ინფორმაციით, კანონპროექტის მიღების მიზეზს წარმოადგენს დარეგულირებულ იქნეს სამართლებრივი ურთიერთობები სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოებსა და ფიზიკურ და იურუდულ პირებს შორის, რომლებიც ეწევიან ბირთვულ და რადიოაქტიურ მასალებთან მაიონებელი გამოსხივების სხვა წყაროებთან დაკავშირებულ საქმიანობას, ახორციელებენ ბირთვული მასალების და მაიონებელი გამოსხივების სხვა წყაროების უსაფრთხოების და ფიზიკური დაცვის ღონისძიებებს.
მომზადებული კანონპროექტით განისაზღვრება მარეგულირებელი ორგანო და მისი ძირითადი ფუნქციები, ასევე სხვა სახელმწიფო ორგანოების ფუნქციები ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების საკითხებში. პროექტით რეგულირდება ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების ძირითადი საკითხები განისაზღვრება სურსათით, სასმელი და მინერალური წყლით ნედლეულითა და ნიადაგით გამოწვეული დასხივების, ბუნებრივი წყაროებით გამოწვეული სამედიცინო დასხივების შეზღუდვებთან დაკავშირებული საკითხები. ასევე რეგულირდება ბირთვული და რადიაციული საქმიანობის ავტორიზაციის, მათ შორის ბირთვული და რადიაციული საქმიანობის ლიცენზირებასთან დაკავშირებული საკითხები.
კანონპროექტი ასევე ითვალისწინებს ბირთვული გაუვრცელებლობის გარანტიებს და ბირთვული და რადიაციული უსაფრტხოების სფეროში კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნათა დარღვევისათვის პასუხისმგებლობასთან დაკავშირებულ საკითხებს.
კომიტეტის წევრებს წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით შენიშვნები არ გამოუთქვამთ.
კომიტეტი მხარს უჭერს საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი საქართველოს კანონის პროექტების: "ბირთვული და რადიაციულიუსაფრთხოების შესახებ”,  "ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, და "შეიარაღებისსამხედრო ტექნიკისა და ორმაგიდანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პირველიმოსმენით განსახილველად გატანას.